Na zimu k nám priletia vzácne orliaky morské. Pozorovať ich môžete aj pri Ekocentre Čunovo

2206
Foto: TASR Roman Hanc
Foto: TASR Roman Hanc

Majestátne dravce s dva a pol metrovým rozpätím krídel. Orliak morský hniezdi aj na Slovensku, najväčšiu šancu vidieť ho máte v zime, keď k nám priletia desiatky párov zo severu.

Celoročne u nás hniezdi pár desiatok orliakov, v zime však ich počet môže stúpnuť až na 70 párov! Prilietajú k nám prezimovať zo Škandinávie aj Pobaltia, niektoré prekonajú až 2 000 kilometrov. Páči sa im aj na čunovskom toku Dunaja, kde sídli novootvorené župné Ekocentrum Čunovo. Majestátne dravce sú sivo-hnedé, majú biely chvost, svetlú hlavu a žltý zobák. Mláďatá sú čiernohnedé s čiernym zobákom aj chvostom. A pri rozpätí krídel dva a pol metra orliaka určite neprehliadnete. Sú to najväčšie dravé vtáky hniezdiace na Slovensku a zároveň najväčšie orly v Európe.

Orliaky na Slovensku v 60-tych rokoch úplne vymizli. Dôvodom bolo najmä znečistenie prostredia, ale aj pytliaci a vykrádači hniezd. Vracať sa začali až v roku 1998. Ich súčasný výskyt je síce dobrou správou ohľadne čistoty životného prostredia v povodí Dunaja, ale ak sa nepoučíme z minulosti a nebudeme prírodu a vodné plochy dostatočne chrániť, orliaky opäť odletia. Jeho najväčším nepriateľom je totiž človek.

Hrušovská zdrž je miestom s najvyššou koncentráciou vodného vtáctva na Slovensku.

Historicky najvyšší počet párov žije práve v Dunajských luhoch, najväčšiu šancu vidieť ich máte v oblasti Hrušovskej zdrže. Okrem orliakov tam môžete pozorovať rôzne druhy kačíc a husí, volavky a kormorány. Hrušovská zdrž je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy a má najvyššiu koncentráciu vodného vtáctva na Slovensku. Dunaj totiž málokedy zamrzne, a tak im poskytne dostatok potravy po celú zimu.

A na záver pár zaujímavostí:

  • orliaky sú verné – páry bývajú spolu mnoho rokov,
  • samička zahrieva vajíčka postupne, takže malé orliaky sa liahnu po jednom,
  • sú schopné lietať po asi 10-tich týždňoch.
  • Orliaky si budujú mohutné hniezda, ktoré využívajú dlhé roky,
  • lovia najmä ryby, napríklad šťuky,
  • často lovia vo dvojici, aby mali väčšiu šancu uloviť aj vodného vtáka,
  • občas vidieť orliaky, ako ukradnú korisť kormoránovi priamo zo zobáka,
  • žerú dokonca aj zdochliny.

PODARILO SA VÁM ODFOTIŤ ORLIAKA MORSKÉHO? POŠLITE NA NÁŠ FACEBOOK FOTKU!

Nezabudnite si prejsť interaktívnu expozíciu v kaštieli. Ekocentrum Čunovo je pre verejnosť otvorené každý víkend od 10:00 do 18:00. Pohodlne sa k nemu dopravíte aj vďaka Integrovanému dopravnému systému v kraji – autobusom číslo 91.

Ďalšie časti nášho seriálu „Spoznajte Ekocentrum Čunovo“ si môžete prečítať tu: