Verejná doprava už premáva podľa nových cestovných poriadkov

6712
Autobusova_linka_216_Stupava_autobusova_stanica

Zmeny, ktoré súvisia s celoštátnymi zmenami cestovných poriadkov pre obdobie 2023/2024 a platia od nedele 10. decembra 2023, sa dotýkajú aj Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji. Novému vlakovému grafikonu sa prispôsobujú vybrané spoje regionálneho autobusového dopravcu ARRIVA Mobility Solutions, ale aj niektoré spoje mestskej hromadnej dopravy Dopravného podniku Bratislava. Zmeny prinášajú aj priaznivejšie intervaly na nosných regionálnych linkách, zaviedli sa nové zastávky, a linky z oblasti Záhoria končiace na Nivách majú po novom výstupnú zastávku na ul. Mlynské Nivy). V rámci IDS BK privítame aj nového dopravcu.

Pravidelná komerčná linka z Viedne cez Bratislavu do Košíc a späť bude ešte rýchlejšia. Kým pri IC 44 z Košíc do Viedne dôjde ku skráteniu doby cestovania o 32 minút (cesta potrvá po novom 5 hodín a 50 minút), pri IC 45, ktoré jazdí opačným smerom, sa skráti cestovanie o 46 minút (cestovať sa po novom bude 5 hodín a 45 minút). Vlaky už totiž nebudú mať neprimerane dlhý pobyt v stanici Bratislava hl. st., ale v hlavnom meste zastavia v staniciach Bratislava-PetržalkaBratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

Linka S20 bude premávať približne v 60 minútovom intervale, vlaky však budú kapacitne posilnené. Dôvodom tejto dočasnej zmeny je chystaná modernizácia trate. Na trati 110 Bratislava – Kúty budú Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) realizovať rekonštrukčné práce v úseku Bratislava-Lamač – Zohor. Aby sa neprenášali meškania z modernizovanej trate, medzi linkami S20 a S50 bude menej priamych spojov.

Nový dopravca na trati do Komárna

S nástupom nového grafikonu bude ukončená aj výluka medzi stanicami Bratislava-Nové Mesto a Podunajskými Biskupicami. Tá bola zavedená kvôli výstavbe terminálu integrovanej osobnej prepravy vo Vrakuni.

Na linke S70 a R70 pribudne nový dopravca Leo Express, ktorý na trase Bratislava – Komárno nahradí doterajšieho dopravcu ZSSK. V úseku Bratislava – Komárno je Leo Express súčasťou IDS BK. Nástupom nového dopravcu prichádza k navýšeniu počtu vlakov, cestujúci tak budú mať častejšie spojenia a komfortnejšie cestovanie. V špičke budú vlaky jazdiť v 20 minútových intervaloch.

Viac spojov do Rajky

V novom grafikone príde k posilneniu linky Bratislava – Rajka o 12 vlakov. Od decembra ich tu bude denne jazdiť až 22 s tým, že v špičke pracovných dní budú vlaky v úseku z Petržalky do Rajky vedené v hodinovom intervale.

Ukončenie výluky Trnovec nad Váhom – Nové Zámky skráti jazdu vlakov REX na úseku Bratislava – Nové Zámky o 9 minút oproti dnes platnému cestovnému poriadku.

Na trati Trnava – Galanta bude platiť samoobslužný výpravný systém. Znamená to, že cestujúcim už vlakvedúci nepredajú lístky vo vlaku a hrozia im pokuty, ak nebudú poznať pravidlá. Na bezplatnú prepravu stačí preukaz.

Kým nočné linky 598, 599, 699, 798 a 799 až do nedávna končili na zastávke Autobusová stanica, od 10. decembra sa nimi môžete odviezť v smere do Bratislavy až po zastávku Kollárovo námestie.

Oblasť Malacky

Na najvyťaženejšej linke 250 prichádza k zahusteniu spojov, v rannej špičke pribudnú dva nové expresné spoje do Bratislavy. Tieto spoje sú vedené mimo Stupavy, čim zlepšia plynulosť dopravy.

Medzi Bratislavou a Stupavou budú častejšie spojenia aj v doobednom sedle, autobusy na tejto trase pôjdu každých 15 minút. Pritom v top špičke ostáva ranný a poobedný 5 minútový interval.

Na linke 245 medzi Malackami a Bratislavou sa zavádza maximálny celodenný 60-minútový interval vrátane voľných dní. Oproti minulosti, keď bol interval 120-minútový, je to pozitívna zmena. Tiež všetky spoje tejto linky budú po novom zachádzať cez Lozorno a každý druhý spoj zájde do Plaveckého Štvrtka. Viacero spojov bude tiež zachádzať do P3 Logistic Parku.

Na linkách 239, 240, 249, 259, 260, 265, 275, 277, 289 sa cestovné poriadky prispôsobia vlakom v železničných staniciach Malacky, Veľké Leváre a Plavecký Štvrtok.

Pre uľahčenie a zrýchlenie prestupu z prímestských spojov na spoje MHD, ako aj umožnenie kratšieho presunu peši do cieľa cesty po vystúpení z autobusu, budú mať všetky linky prichádzajúce zo Záhoria končiace na Nivách výstupnú zastávku na ul. Mlynské Nivy (zastávka Autobusová stanica). V smere z Bratislavy na Záhorie – teda v opačnom smere – budú spoje naďalej začínať svoju jazdu v podzemí AS Nivy.
Pre zlepšenie spojení na nosných trasách bolo potrebné urobiť niekoľko redukcií na menej vyťažených, a to v časoch, kedy je minimálny záujem o cestovanie. Preto linka 219 bude vo večerných hodinách a počas voľných dní skrátená na úsek Stupava – Borinka. Linka 225 bude zrušená, no jej kompenzáciou je posilnenie linky 250. Na linkách 239 a 265 bude v sedle a počas voľných dní menej priamych spojov do Malaciek.

Oblasť Pezinok

Príchody a odchody linky 529 v Senci budú prispôsobené ostatným regionálnym linkám.

Príjemnou novinkou na linke 540 z Bratislavy cez Pezinok a Modru až na Zochovu chatu je zavedenie maximálneho celodenného 60-minútového intervalu a to vrátane voľných dní. Donedávna bol interval mimo špičky až 120-minútový.

Linka 565 je mimo špičky a počas voľných dní skrátená na úsek Pezinok – Cífer, spoje už nebudú zachádzať až do Bratislavy.

Oblasť Senec

Linka 798 bude po novom obojsmerne zachádzať do Zálesia.

Linka 666 bude v Senci obsluhovať zastávky Autobusová stanica a Železničná stanica v opačnom poradí. Linky 598, 525, 527, 605, 609, 622 a 699 budú zastavovať aj na zastávkach Depo Trnávka a OC Rožňavská

Na úseku Bratislava – Ivanka pri Dunaji bude počas školských prázdnin v rannej špičke čiastočne predĺžený interval na 15 minút.
Linka 658 počas voľných dní premávať nebude.

Oblasť Šamorín

Na úseku Bratislava – Tomášov bude zavedený 10-minútový interval v top poobednej špičke, čím sa systémovo odľahčia poobedné preplnené spoje.

Linka 725 už nebude zachádzať na zastávku Rovinka, City Park. V pracovných dňoch večer bude posilnený interval medzi Bratislavou a Dunajskou Lužnou na 20 minút.

Podrobný cestovný poriadok nájdete kliknutím NA TENTO ODKAZ.