Občania počas korony menej chodili po úradoch, viac využívali e-služby

1474

Online sme vo zvýšenej miere nielen nakupovali, pracovali, vzdelávali sa, ale aj vybavovali si úradné záležitosti. Návštevnosť klientskych centier ministerstva vnútra počas obmedzení súvisiacich s pandémiou COVID-19 klesla približne o 9 percent. Kontaktné pracoviská ministerstva tak navštívilo v roku 2020 o vyše 140 tisíc osôb menej ako predvlani.

Skrátené úradné hodiny

  • Štátna správa v snahe znížiť mobilitu a koncentráciu osôb vo všeobecnosti skrátila úradné hodiny a pristúpila k dočasnému pozastaveniu niektorých úradných výkonov.

Predĺžená platnosť dokladov, polícia ich vydala menej

  • Vzhľadom na pandemickú situáciu však boli prijaté novely viacerých zákonov, ktoré predĺžili platnosť dokladov, povolení, osvedčení či lehôt, a to až o 4 mesiace od skončenia mimoriadnej situácie, ktorá na Slovensku stále trvá.
  • V porovnaní s minulým rokom vydala polícia o 40 percent menej občianskych preukazov a o 25 percent menej vodičských preukazov.
  • Počet žiadostí o cestovné pasy, na ktoré sa automatické predĺženie nevzťahuje, keďže žiadny štát neakceptuje cestovný pas po skončení jeho platnosti, klesol až o 60 percent. Dôvodom je, že koronavírus výrazne obmedzil cestovanie.

Napriek zníženiu úradných výkonov stúpol počet elektronických podaní

  • Dokazuje to aj aktuálna štatistika z troch najnavštevovanejších pracovísk okresných úradov, kde došlo k nárastu elektronických podaní:
  • na úseku dopravy o takmer 16 percent,
  • na úseku živnostenského podnikania o takmer 7 percent a
  • na katastroch o vyše 14 percent.

Po prvý raz viac ako milión prihlásení cez eID za mesiac

Počas prvej vlny pandémie v marci 2020 ministerstvo vnútra vôbec po prvý raz zaznamenalo v priebehu jedného mesiaca viac ako milión autentifikácií, teda prihlásení pomocou elektronického občianskeho preukazu. Po miernych poklesoch na začiatku a konci leta sa tento trend udržiava. Napríklad v novembri sa úspešne pomocou svojej eID karty prihlásilo 1 157 730 používateľov e-služieb.

Citeľnejší príklon k online je podľa sledovaní pri žiadostiach o certifikáty pre elektronický podpis, ľudia využívajú možnosť získať ich prostredníctvom elektronickej služby. V roku 2020 bolo až 57 npercent žiadostí o vydanie certifikátov na eID karty vybavených online.

Elektronický občiansky preukaz s kvalifikovaným elektronickým podpisom (eID karta) je prostriedkom na používanie elektronických služieb. Pre obmedzenia ich začali využívať aj tí, ktorí dosiaľ dávali prednosť osobnej návšteve pracoviska.

Zdroj: Ministerstvo vnútra