Oslávte slnovrat na Dunaji. Do programu sa zapojilo vyše 20 organizácií pôsobiacich na rieke

1039
Neonmars Danube SUP Challenge na Devíne

Význam a bohatstvo Dunaja aj tento rok pripomenie iniciatíva Slnovrat na Dunaji, ktorá je prehliadkou podujatí a komunít pôsobiacich na celom slovenskom toku veľrieky a jej ramien vrátane Malého Dunaja.

Program piateho ročníka podujatia počas júna zahŕňa plavby na lodi, člnkovanie a športové hry pre deti, odhaľovanie tajomného sveta mokradí, člnkovanie na Malom Dunaji, splavovanie okolo zákutí pokojných dunajských ramien, splav po Dunaji z Bratislavy až do Komárna či skupinové plávanie.

Program Slnovratu na Dunaji je vyskladaný z aktivít vyše 20 rôznych organizácií pôsobiacich na rieke. Sú medzi nimi vodácke kluby, environmentálne, komunitné a kultúrne organizácie, súkromné prevádzky a podniky, verejné inštitúcie aj samosprávy. Podujatie symbolicky odkazuje na júnový slnovrat, ktorý je predzvesťou leta a láka čoraz viacej k pobytu pri vode. „Na rieke sa v lužnej prírode i zastavaných oblastiach stretáva veľmi rôznorodé spektrum ľudských aktivít, záujmov a profesií. Dunaj je ucelené prepojené územie, ktoré všetci zdieľame a môžeme ho spoločne užívať,“ uviedli organizátori. 

Pod dohľadom inštruktorov si prostredníctvom tohto podujatia môžu záujemcovia vyskúšať pádlovanie v kajaku, previezť sa výletnou loďou či rýchločlnom, pridať sa k  čisteniu dunajských brehov, pozorovať svet vodného vtáctva, pochopiť význam mokradí pre živú krajinu, objavovať nepoznané zákutia malých dunajských ramien či tradičné lodné technológie.

Neonmars Danube SUP Challenge

Slnovrat na Dunaji je jednou z aktivít Dunajského fondu, nadačného programu Stredoeurópskej nadácie – Középeurópai alapítvány. Dunajský fond pôsobí ako otvorená platforma pre spoluprácu aktérov a združovanie zdrojov v záujme lepšej kvality života a verejných priestranstiev na Dunaji. Kompletný program Slnovratu na Dunaji nájde verejnosť na www.slnovratnadunaji.sk.

Zdroj: TASR; Foto: www.slnovratnadunaji.sk