Pediatrička Elena Prokopová: Očkovanie detí

3357
Detská lekárka Elena Prokopová a herec Miro Noga
Detská lekárka Elena Prokopová a herec Miro Noga

Aj napriek tomu, že v Bratislavskom kraji je zaočkovaných viac ako 60% ľudí, sprevádza túto tému veľa nezodpovedaných otázok. Mnohé z nich sú naozaj relevantné. Rozhodli sme sa preto zozbierať ich a nájsť odpovede u odborníkov. Otázky za vás kládli známe osobnosti a dnes prichádzame s prvým dielom. Herec Miro Noga sa rozprával s detskou lekárkou Elenou Prokopovou. Je očkovanie detí bezpečné? Majú deti iné vedľajšie účinky? Od akého veku sa počíta s ich očkovaním? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete v článku a vo videu.

Končia sa prázdniny, začína škola. Ja mám doma prváčku a za sebou náročný rok, kedy sme sa doma učili písmenká. Myslím, že veľa rodičov sa teší, že deti sa môžu vrátiť do školy, ale majú obavy, či nezaočkované deti môžu domov priniesť vírus.

Áno, nezaočkované deti to môžu preniesť na rodičov či starých rodičov. Pretože deti sú úplne rovnako infekčné, ako dospelí.

Ja s manželkou sme očkovaní, aj starí rodičia. Vieme však, že boli aj prípady, keď to očkovaní ľudia chytili.

Nikto netvrdí, že vakcína chráni na sto percent pred ochorením. Vieme ale, že je účinná pred smrťou a závažnými priebehmi. Vakcína je po druhej dávke účinná na delta variant na 80-84 %. To znamená, že zo 100 ľudí približne 15-16 naozaj ochorie.

A ako zvládnu vírus malé deti, ktoré ešte nemôžu byť očkované?

Deti majú výhodu, že ich imunita je lepšie prispôsobená na zvládanie vírusov v porovnaní s dospelými. Príroda to urobila veľmi rozumne. Vieme, že keď deti dávame do škôlky, dieťa je týždeň v škôlke, týždeň doma, atď. V 80 percentách sú to vírusy.

Imunita u dospelých ale asi funguje inak, však?

My dospelí máme skôr imunitu na bakteriálne infekcie. Imunita na vírusy je slabšia. Dlhšie trvá, kým zareagujeme, vírus má lepšie podmienky na množenie. Čím sme starší, tým je naša imunita slabšia. Preto sú seniori najohrozenejší. Zatváranie škôl nebolo primárne určené pre deti, ale pre starších ľudí.

Má potom zmysel očkovať deti?

Ak by sme mali všetky rizikové kategórie plne zaočkované, tak by sme deti možno nemuseli toľko očkovať. Ale nemáme. Nehovoriac o tom, že prichádzajú nové mutácie vírusu a my nevieme, aký priebeh budú mať u detí.

Viac sa dozviete vo videu.