Pfizer, Moderna, AstraZeneca: Otázky a odpovede

84039
STRATFORD, ENGLAND - DECEMBER 15: Vials of the Pfizer/BioNTech Covid-19 vaccine are seen during a vaccination clinic at the Sir Ludwig Guttmann Health and Wellbeing Centre on December 15, 2020 in Stratford, England. After rolling out the vaccine to dozens of "hub" hospitals last week, the NHS is now enlisting several hundred primary care practices in its covid-19 vaccination campaign. (Photo by Leon Neal/Getty Images)

Pripravili sme pre vás prehľad najdôležitejších informácií o vakcínach, ktorými sa u nás očkuje.

Očkovanie proti koronavírusu je celosvetová téma. Na Slovensku sa v súčasnosti používajú tri vakcíny schválené Európskou liekovou agentúrou. Každá má svoje špecifiká a líšia sa vo viacerých atribútoch. Spája ich, že sú potrebné dve dávky a žiadna z nich nie je vyrobená zo samotného vírusu COVID-19. Rozdiely sú napríklad v ich účinnosti. Vakcína od Pfizer Biontech znížila počet symptomatických prípadov až o 95 %.

Pri skúšaní Moderny sa preukázala 94,1 % účinnosť očkovacej látky a AstraZeneca preukázala približne 60-percentnú účinnosť, počet hospitalizácií však znížila až o 94 %. Nežiadúce účinky sú pri všetkých troch vakcínach podobné, avšak rozdielna je ich intenzita. Pri AstraZenece bývajú častejšie ako pri Pfizeri. Môže ísť o bolesť v mieste vpichu, horúčku, zimnicu, bolesti hlavy. Doba, počas ktorej vás budú vakcíny chrániť, nie je známa ani pri jednej, nakoľko klinické skúšanie ešte nebolo ukončené a očkované osoby sa budú ďalej sledovať.

Otázky a odpovede o všetkých troch vakcínach

Kliknutím na názov vakcíny sa dozviete o každej z nich bližšie informácie:

TU sa prihlásite na očkovanie.

V súčasnosti očkujeme v župnej poliklinike v Karlovej Vsi a pripravujeme veľkokapacitné vakcinačné centrum.

Ako je možné, že vakcíny proti Covid-19 boli vyvinuté a otestované tak rýchlo?

Vývoj vakcíny na Covid-19 sa stal absolútnou prioritou vo vedeckých a farmaceutických kruhoch. Sústredilo sa naň enormné množstvo energie a financií, vďaka čomu mohli výrobcovia maximalizovať počet expertov a vedcov, ktorí na vývoji pracovali. Množstvo procesov, ktoré súvisia s vývojom a testovaním vakcíny bolo optimalizovaných a odbyrokratizovaných, ale nikdy nie na úkor samotnej bezpečnosti.

Klinické skúšanie ako také prebieha štandardne. Za normálnych okolností jednotlivé fázy predklinického a klinického skúšania nasledujú postupne jedna za druhou. V tomto prípade sa spúšťali súbežne – ešte predtým, než bolo dokončené prvé kolo, štartovalo druhé kolo. Väčšiemu riziku tak môžu byť potenciálne vystavení dobrovoľníci v jednotlivých fázach klinického skúšania, ale výsledný produkt musí prejsť všetkými fázami rovnako ako akákoľvek iná vakcína. Výsledná vakcína tak bude rovnako bezpečná.