Počet pacientov nakazených novým vírusom na Slovensku stúpol na sedem

30948

Po pondelkovom zasadnutí krízového štábu informoval premiér Peter Pellegrini, že počas zasadnutia štábu pribudli dva nové potvrdené prípady, a to v Martine a Košiciach. Na Slovensku tak počet pacientov nakazených novým koronavírusom stúpol na sedem. Všetkých vyzval, aby nepodliehali panike a zároveň dbali na ochranu svojho zdravia.

Premiér ďalej hovorí, že od dnes budú musieť občania SR vracajúci sa z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu podstúpiť 14-dňovú karanténu vrátane rodinných príslušníkov, ktorí s nimi žijú v jednej domácnosti. Každý má povinne kontaktovať svojho všeobecného lekára, ktorý mu vypíše práceneschopnosť. Doplnil, že za porušenie karantény v takýchto prípadoch hrozia sankcie. Legislatíva podľa jeho slov umožňuje pokuty až do výšky 1650 eur. Dobrovoľnú karanténu by podľa jeho slov mali naďalej zvážiť všetci, ktorí majú klinické príznaky.

Byť v domácej izolácii znamená zdržať sa sociálnych kontaktov, pracovnej činnosti s výnimkou práce v mieste domácej izolácie a akýchkoľvek činností, ktoré si vyžadujú opustiť miesto izolácie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Od utorka sa začínajú aj preventívne kontroly na všetkých hraničných priechodoch na Slovensku. Zároveň pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí.

Všeobecní lekári budú môcť pre nový koronavírus vypísať tzv. pohybovú práceneschopnosť (PN), potvrdenia bude ošetrujúci lekár priamo zasielať do Sociálnej poisťovne, aby sa obmedzil pohyb ľudí.

Kontroly letísk ostávajú naďalej v platnosti. Všetci ambulantní lekári by mali telefonicky informovať o príznakoch choroby. Postupne sa budú všetky ambulancie vybavovať rúškami. Pellegrini doplnil, že chcú ambulancie vybaviť bezplatnými rúškami aj pre návštevníkov, aby ich mali pacienti na sebe už v čakárni.

Na Slovensku sa doteraz potvrdilo sedem pozitívnych prípadov ochorenia COVID-19, ktoré spôsobuje nový koronavírus, negatívnych bolo 541 vzoriek. „Miestne príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva majú ohniská nákazy podchytené. Zisťujú epidemiologickú anamnézu, dohľadávajú kontakty a zabezpečujú všetky potrebné protiepidemické opatrenia s dôrazom na elimináciu rizika šírenia ochorenia COVID-19. Šírenie ochorenia aktuálne nemá epidemický charakter. Hygienici sú v pohotovosti, dôsledne monitorujú epidemiologickú situáciu.

Zdroj: TASR