Počet pacientov s alergiami a astmou pribúda, odborníci vyzývajú na ich liečbu

821

Na Slovensku každoročne pribúda počet pacientov s alergiami a astmou. Tieto dve ochorenia zároveň spolu úzko súvisia. Odborníci pripomínajú, že je potrebné, aby sa k alergii a astme pristupovalo ako k závažným ochoreniam, ktoré je potrebné včas a najmä účinne liečiť.

Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne až traja z desiatich Slovákov, v prípade astmy ide o jedného z desiatich Slovákov. „Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ vysvetlil prepojenie medzi týmito dvomi ochoreniami Peter Pružinec, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre klinickú imunológiu a alergológiu. Zároveň dodáva, že takmer polovica pacientov s alergiami trpí oboma ochoreniami a až takmer 70 percent prípadov bronchiálnej astmy je spôsobených alergiou.

Výskyt alergií vo svete sa stále zvyšuje najmä u detí. Astma je zároveň najčastejšie chronické ochorenie v detskom veku, čo potvrdzujú viaceré európske údaje o dôvodoch absencií v škole, návštevách na lekárskej pohotovosti či počte hospitalizácií. „Základom prevencie by preto mala byť včasná diagnostika a správna liečba alergie a astmy už v detskom veku,“ doplnila Iveta Neuschlová z Kliniky detskej pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a Národného ústavu detských chorôb.

Napriek tomu, že slovenskí pacienti vrátane detí majú k dispozícii účinnú liečbu, na Slovensku sa stále používa v nízkej miere. Podľa odborníkov ide o alergénovú imunoterapiu, ktorú Európska lieková agentúra označuje za jediný spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len symptómy. Pri tejto liečbe je alergikovi v nízkych dávkach podávaný alergén, na ktorý je alergický. „Alergénová imunoterapia je schopná liečiť príčinu najrozšírenejších typov alergií na pele, roztoče či jed blanokrídleho hmyzu. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu daný alergén tolerovať a na tento alergén nereagovať prehnanou, teda alergickou reakciou. Okrem vyliečenia hovoríme aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy,“ dodal Pružinec.

Zdroj: TASR