Sedem tipov, ako na jesennú depresiu

1249
Sedem tipov, ako na jesennú depresiu
Sedem tipov, ako na jesennú depresiu

Jesenná depresia je súčasťou niečoho, čo nazývame aj Sezónna afektívna porucha (alebo SAD – Seasonal Affective Discorder). Je to typ depresie, ktorý sa spája so zmenami v ročných obdobiach alebo v počasí.

Zvyčajne sa začína a končí vždy v rovnakú dobu, ktorá istým spôsobom aj ohraničuje ročné obdobie. Aj keď sa so sezónnou depresiou stretávame častejšie v zimných a jesenných mesiacoch, môže sa vyskytovať aj začiatkom jari alebo leta. Je úplne normálne, že akákoľvek zmena, aj ta v ročnom období môže byť chvíľkovo náročná pre naše telo. Pri zmene počasia sa môžu vyskytnúť mnohé veci, ktoré sú pre nás obťažujúce a nevieme ich ani ovládať. Na sezónnu depresiu, ale rovnako aj zlú náladu, ktorá prichádza pri zmene ročných období, existuje riešenie. 

Zvyčajne sa prejavuje ako úbytok síl alebo energie. Napriek tomu, že pre svoje prežívanie nemáme iné vysvetlenie, začiatkom jesene alebo zimy nastupuje obdobie, kedy sa dlhodobejšie necítime okej. Je úplne prirodzené, že nedostatok svetla, skracovanie dní a aj počasie môžu ovplyvniť to, že sa v niektoré dni budeme cítiť vyčerpane alebo nanič. Avšak ak tieto pocity pretrvávajú dlhšie a opakujú sa pri každej takejto zmene ročného obdobia, môžeme hovoriť o sezónnej depresii. Okrem úbytku energie sa sezónna depresia môže prejavovať aj: zmenou chuti do jedla, nespavosťou alebo neustálym vyčerpaním, vyhýbaním sa sociálnemu kontaktu, strata záujmu o obľúbené aktivity, problémami so sústredením, pocitom toho, že nedokážeme premýšľať, pocitom frustrácie, smútku, beznádeje alebo viny. Aj napriek tomu, že pre sezónnu depresiu neexistuje priame vysvetlenie, veľa symptómov súvisí so zmenou svetla a teda aj s tým, ako funguje náš spánkový cyklus. Dobrý spánok je nevyhnutný pre to, aby sme sa aj cítili dobre a keď ho máme nedostatok alebo sa cítime ospalo nadbytočne, vie to byť pre nás záťaž. 

Napriek tomu, že zmena obdobia môže byť otravná a frustrujúca, existuje hneď niekoľko vecí, ktoré pre seba môžeme urobiť, aby sme predišli smútku alebo zlepšili svoje prežívanie. Tu sme vybrali len niekoľko z mnohých:

Doprajte si dostatok svetla

Dni sa čoraz viac skracujú a to dokáže skutočne pôsobiť tmavo, beznádejne. Je však dôležité si dopriať dostatok svetla a vychutnať si každý moment. Slnko nás nabíja energiou, pomáha pri tvorbe dôležitých vitamínov a dokonca pomáha aj tomu, aby sa nám spalo lepšie. Je teda super vyťažiť zo slnka čo najviac či už je to prechádzkami cez víkend alebo aj tým, že počas práce, učenia budeme sedieť na čo najsvetlejšom a najteplejšom mieste.

Doprajte si dostatok odpočinku a relaxu

Tmavé dni nás dokážu poriadne vyčerpať. Aj napriek tomu, že počas jesenných mesiacov sa nám chce čoraz viac spať je super, ak spánok nahradíme inou aktivitou. Či už je to kúpeľ, vonná sviečka alebo meditácia, všetko nám môže pomôcť v tom si odpočinúť a zachovať si ten správny spánkový cyklus

Držte sa plánu

Jesenné mesiace nám vedia poriadne zmeniť celý náš režim. Ráno sa nám nechce vstávať a večer už veľmi skoro ľahneme do postele. Pre to, aby sme sa však cítili čo najviac okej je nevyhnutné, aby sme sa držali nášho režimu. Aj keď je rozhodne super si občas poriadne zdriemnuť alebo po vyčerpávajúcom dni ísť skoro do postele, režim pomáha nám aj nášmu telu zvládať každodennú záťaž. Preto ak je to možné, skúste sa držať režimu, ktorý ste mali aj v lete a dodržiavať svoj denný biorytmus

Venujte sa aktivite

Šport a aktivita pomáhajú nášmu telu zostať v pohybe a zároveň nám dodávajú energiu. Pri športe sa zvyknú vyplavovať aj hormóny šťastia a teda vďaka aktivite zvládame aj náročné momenty a nedostatok svetla. Ak sa ti aj nechce, skús sa každý deň venovať niečomu aktívnemu. Aj dlhšia prechádzka alebo krátke cvičenie pomáha.

Stretnite sa s priateľmi

Aj napriek tomu, že pri týchto sychravých dňoch sa nám nechce ani vyliezť z postele, nie to ešte ísť s kamarátmi von, sociálny kontakt nám môže výrazne pomôcť. Byť v kontakte znamená mať možnosť sa rozprávať o tom, čo nás ťaží, zažiť niečo nové a naplniť sa energiou. Fyzická blízkosť rovnako pomáha vyplavovať hormóny šťastia a teda aj obyčajné kamarátke objatie nám vie zlepšiť deň. 

Myslite na stravu

Aj keď v jeseni a v zime nie je k dispozícii tak veľa chutného ovocia a zeleniny, je dôležité myslieť aj na stravovanie. Naše telo potrebuje všetky vitamíny a minerály na to, aby správne fungovalo a aby nám mohlo pomôcť zvládnuť záťaž. Čo pre seba teda vieme urobiť je doplniť svojmu telu čo najviac látok na to, aby to dokázalo. Pestrá strava nám pomáha sa cítiť viac fajn a mať dostatok energie aj na všetky jesenné aktivity, ktoré chceme zažiť.

Výživové doplnky

Ak však nemáme dostatok času sa lepšie stravovať alebo tráviť celé dni na slnku, pomôcť môžu aj výživové doplnky. Určite sa svojho lekára môžete opýtať, čo všetko je možné doplniť na to, aby aj jeseň bola príjemným ročným obdobím a aby ste si ju naplno užili.

Ak vám je ťažko, je rozhodne v poriadku sa o tom, čo prežívate, porozprávať. Obráťte sa na odborníkov z IPčko.sk cez e-mailovú poradňu niesomok@ipcko.sk alebo na telefonickej linke 0800 500 333. Viac informácii nájdete na stránke Bratislavského kraja www.niesomok.sk .