Školský rok sme otvorili na modelovej základnej škole na Tomášikovej

1712
Zľava starosta Ružinova Martin Chren, župan Juraj Droba, premiér Eduard Heger a minister školstva Branislav Gröhling
Zľava starosta Ružinova Martin Chren, župan Juraj Droba, premiér Eduard Heger a minister školstva Branislav Gröhling

Modelová škola bude časom slúžiť susediacemu župnému gymnáziu. Kvôli akútnemu nedostatku miest na základných školách však ministerstvo školstva rozhodlo dočasne ju poskytnúť mestskej časti Ružinov. Je to výborný príklad spolupráce vlády, župy a mestskej časti. Nazrite do školy, ktorá patrí medzi najkrajšie a najmodernejšie na Slovensku.

Bratislavský kraj sa borí s nedostatkom miest na základných a v materských školách. Každý rok sa do kraja prisťahuje priemerne 8 tisíc nových obyvateľov, sú to väčšinou ľudia v produktívnom veku a mladé rodiny. Veľa z nich má deti práve v školskom veku, a preto nie je čas prispôsobovať infraštruktúru postupne, miesta sú potrebné ihneď. Výborná správa však je, že z európskych peňazí dostane naše základné školstvo až 40 miliónov eur. Určené sú na investície do budov a zvyšovanie kapacít, ale v kraji vyrastú aj úplne nové, moderné a bezbariérové školy.

Zľava župan Juraj Droba, premiér Eduard Heger a riaditeľ Gymnázia Ladislava Novomeského Norbert Kyndl.

Skvelým príkladom spolupráce pri riešení problému s nedostatkom miest je dnešné otvorenie novej základnej školy na Tomášikovej ulici v Bratislave. Ide o modelovú školu, ktorú vybudovalo Ministerstvo školstva SR ako vzor modernej vzdelávacej inštitúcie s unikátnymi vzdelávacími prvkami aj dizajnom. Priestory však práve kvôli nedostatku miest ponúkli ružinovským deťom a dnes škola privítala prvých žiakov.

Zľava minister školstva Branislav Gröhling, župan Juraj Droba, starosta Ružinova Martin Chren a riaditeľ školy Martin Kotyra.

Krásne nové priestory spoločne otvárali premiér Eduard Heger, minister školstva Branislav Gröhling, župan Juraj Droba, starosta Ružinova Martin Chren a riaditeľ samotnej základnej školy Martin Kotyra. Pridal sa aj riaditeľ župného Gymnázia Ladislava Novomeského Norbert Kyndl, keďže školy spolu susedia a budú spolupracovať. Ministerstvo školstva poskytlo priestory mestskej časti Ružinov len dočasne, následne ich bude využívať práve Gymnázium, ktoré patrí medzi tie najlepšie v Bratislavskom kraji.

Zľava premiér Eduard Heger a župan Juraj Droba.

„Nový školský rok začíname opatrne a v znamení dodržiavania protiepidemiologických opatrení, dúfam, že školy ostanú otvorené, aby plnili svoj hlavný účel – vzdelávať a vychovávať,“ privítal deti a rodičov župan Juraj Droba. Spomínané opatrenia nájdete v našom článku TU.

Prajeme žiakom pevné zdravie, úspešný štart do nového školského roka a veľa pozitívnej energie.