Slovensko si dnes pripomína 101. výročie smrti Milana Rastislava Štefánika

3801

Na Slovensku si dnes pripomíname 101. výročie tragického úmrtia jednej z najvýznamnejších osobností novodobých dejín a osobnosť svetového formátu – Milana Rastislava Štefánika.

Uznávaný astronóm, vedec, politik, diplomat, generál francúzskej armády a spoluzakladateľ československého štátu. Trval na československej jednote vzhľadom na vtedajšiu situáciu Slovákov v Uhorsku a na vojnové ciele veľmocí. Štefánik vďaka svojmu spoločenskému vplyvu mal najväčšiu zásluhu na formovaní československého zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny. Z postu francúzskeho generála a neskoršieho československého ministra vojny reorganizoval československé jednotky na Sibíri.

Dosiahol výnimočné výsledky vo všetkých oblastiach, ktorým sa venoval. Za svoj krátky život urobil veľa pre Slovensko a Slovákov.

Navždy bude pre nás príkladom najlepších vlastností človeka. Tragicky zahynul pri leteckej havárii 4. mája 1919 v Ivanke pri Bratislave pri návrate do vlasti.

Havária lietadla sa precízne nevyšetrila a úplne nevysvetlila. Podľa oficiálnych správ bolo príčinou zlé počasie, pričom počasie v ten deň bolo slnečno so slabým vetrom, technická porucha lietadla avšak škody spôsobené na stroji, veľké možnosti na núdzové pristátie a svedkami opisovaný výbuch viditeľný zo vzdialenosti vyše 10 km tomu nenasvedčuje a streľba Maďarov , pričom táto teória je veľmi nepravdepodobná.

V tento deň si celé Slovensko pripomíname smutné výročie jeho smrti.

Po roku 1920 začal pribúdať počet pamätníkov M. R. Štefánika doma i vo svete. Na Slovensku ich máme približne 80 a vo svete okolo 30 sôch. Okrem pomníkov, pamätníkov a pamätných tabúľ jeho meno nesú kultúrne stánky,  školy,  námestia, ulice, parky. Je priblížený v literárnych, filmových a hudobných dielach; jeho podobizeň je nielen na obrazoch, ale aj na známkach, medailách, bankovkách, odznakoch.