Dopravný podnik mení premávku MHD vo Vrakuni a v Podunajských Biskupiciach

1383

Pre časté dopravné komplikácie v týchto mestských častiach a zvýšený záujem cestujúcich Dopravný podnik Bratislava od 1.9.2021 upravuje trasy a cestovné poriadky liniek 65, 78, 79 a 87.

Kvalitné spojenie Ružinova s Vrakuňou a Podunajskými Biskupicami po novom zabezpečí zmenená linka 78. Cez pracovné dni bude premávať po súčasnej trase (Stanica Podunajské Biskupice – Vrakuňa – Ružinov – Nové SND), posilnená vloženými spojmi v úseku: Stanica Podunajské Biskupice – Vrakuňa – Astronomická, vďaka čomu bude z Vrakune premávať častejšie (každých 5 minút v rannej, resp. každých 7 až 8 minút v odpoludňajšej špičke).

Zároveň DPB zavádza na tejto linke víkendovú prevádzku v úseku Stanica Podunajské Biskupice – Vrakuňa – Astronomická, kde jej spoje budú nadväzovať na električky smerom do centra.

Aby časté dopravné kolóny natoľko neovplyvňovali prevádzku hromadnej dopravy, DPB upravuje aj trasy liniek 79 a 87. Linka 87 bude od septembra premávať z Ovsišťa po zastávku „Toryská“ a odtiaľ na novú konečnú zastávku „Bodvianska“ na Železničnej ulici vo Vrakuni. Linka 79, ktorá pri intervale 60 minút náhodne meškala aj viac ako 30 minút a jazdila tak úplne mimo cestovného poriadku, bude premávať v úseku Stanica Podunajské Biskupice – Lieskovec – Topoľové.

Obsluhu Podunajskej ulice namiesto linky 79 zabezpečia regionálne autobusy liniek 720, 730 a 740, ktoré zastavujú na nových zastávkach, ponúkajú priame spojenie s Mlynskými nivami a platia v nich cestovné lístky IDS BK rovnako, ako v MHD. Obsluhu ostatných skrátených úsekov liniek 79 a 87 prevezme posilnená linka 78. DPB reaguje na zvyšujúci sa záujem cestujúcich o linku 65, ktorá spája Dolné hony s Avion Shopping Parkom, Zlatými pieskami, Vajnormi a Račou. Počas pracovných dní preto posilňuje intervaly, vďaka čomu bude napríklad v rannej špičke jazdiť každých 10 minút.

Počet spojov sa vo vybraných častiach dňa zvýši dokonca na dvojnásobok. Taktiež budú upravené aj cestovné poriadky liniek 67 a 70, aby boli skoordinované s ostatnými linkami a lepšie na ne nadväzovali. Linka 70, ktorá doteraz jazdila raz za dvadsať minút, dostane zlepšený, pätnásť minútový interval.

„Vyše štyridsaťtisíc obyvateľov tejto časti Bratislavy nevyhnutne potrebuje rýchle a spoľahlivé spojenie s centrom. Pre zlepšenie dopravnej obsluhy je nevyhnutné pravidelne vyhodnocovať dáta o počte prepravených cestujúcich a dopravných komplikáciách, ktoré získavame priamo z premávky. Na základe nich následne prispôsobujeme cestovné poriadky. Do budúcna plánujeme nasadiť na linku 201, ktorá spája Vrakuňu s Hlavnou stanicou, nové trojčlánkové megatrolejbusy. Tie budú vďaka svojej mimoriadne štedrej kapacite suplovať električkovú dopravu do vybudovania predpokladanej novej trate,“ uzavrel Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB a.s.

Zdroj: DPB