Štát bude môcť sledovať ľudí podozrivých z nákazy cez mobil

2115

Úrad verejného zdravotníctva pre mimoriadnu situáciu získa prístup k údajom od mobilných operátorov, ktoré sú predmetom telekomunikačného tajomstva. Výnimkou sú správy a získanie prevádzkových údajov. Národná rada schválila vládny návrh zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach v súvislosti nebezpečného koronavírusu a v justícii.

Parlament verí, že vďaka tomuto bezpečnostnému opatreniu sa podarí zabrániť šíreniu pandémie na našom území. Podobný zákon funguje aj v Južnej Kórei, v Singapure či na Taiwane.

Spracúvať ich budú anonymizovane na štatistické účely potrebné na predchádzanie a modelovanie vývoja ohrozenia života a zdravia. Údaje budú operátori poskytovať na základe písomnej odôvodnenej žiadosti. Tieto možnosti budú iba v čase mimoriadnej situácie, núdzového stavu s tým, že zber a uchovávanie dát môže trvať maximálne do konca kalendárneho roka.

Nová oblasť sa upravuje aj v oblasti justície. V mimoriadnej situácii alebo v prípade vyhlásenia núdzového stavu sa budú vykonávať hlavné pojednávania, pojednávania a verejné zasadnutia iba v nevyhnutnom rozsahu a zároveň bude môcť byť ochrana zdravia dôvodom na vylúčenie verejnosti s tým, že bude povinné vyhotoviť a sprístupniť verejnosti zvukový záznam. Právnické osoby budú môcť zasadať bez osobného stretnutia a upraví sa aj oblasť dražieb.

Upraví sa aj odvolanie členov Súdnej rady SR a to tak, že v prípade odvolania člena nebude plynúť dvojmesačná lehota, keď môže chodiť ešte na zasadnutia a hlasovať.

Nová legislatíva upravuje aj spôsob vedenia Najvyššieho súdu. Ak nikto nie je vymenovaný do funkcie predsedu ani podpredsedu NS alebo ak má podpredseda v čase, keď zastupuje predsedu, dočasne pozastavený výkon funkcie sudcu, neodkladné úlohy predsedu má vykonávať najstarší sudca.

Celé znenia schváleného zákona nájdete tu: NR SR