Taiwan: Model pre boj s koronavírusom

2035

Neustále počúvame, ako sa treba inšpirovať Čínou. Politici ľavice aj pravice sa predbiehajú v chválospevoch na drastické opatrenia Pekingu vo Wuchane proti šíreniu nákazy Covid-19, no úplne zabúdajú, že sú tu aj iné inšpirujúce príbehy. Ba úspešnejšie a efektívnejšie v boji s koronavírusom než totalitný komunistický režim.

Norbert Kucharik

Taiwan je priam vzorovým príkladom, že pandémii sa dá nielen čeliť, ale ju rovno zahnať do kúta pri minimálnych stratách na ľudských životoch a bez použitia drastických obmedzení osobnej slobody. Samozrejme pri splnení niekoľkých zásadných podmienok. Taiwan sa poučil z epidémie SARS z roku 2003, ktorá si vyžiadala 73 životov z 346 nakazených (vyše 20 percent). V karanténe vtedy zostalo vyše 150-tisíc ľudí a ochoreniu podľahlo 73 z 346 nakazených – teda vyše 20 percent.

Keď čínske úrady 31. decembra 2019 oznámili WHO, že evidujú zvýšený počet zápalov pľúc, hneď v ten deň začalo taiwanské Centrum na kontrolu chorôb monitorovať pasažierov, ktorí sa vrátili z oblasti mesta Wuchan. Zároveň okamžite požiadali Čínu, aby ich tím expertov mohol navštíviť epicentrum nákazy. Napriek vlažným vzťahom s Čínou, Taiwan dostal povolenie vyslať tím odborníkov 12. januára. Aj napriek tomu, že nevideli všetko to, čo chceli vidieť, vycítili, že situácia v Číne vážna, a že je treba okamžite konať.

Taiwan má dôvod byť na pozore. Pevninská Čína je od tohto ostrova vzdialená len 150 kilometrov. 7. januára začali na Taiwane kontrolovať aj ľudí, ktorí sa z Wuchanu vrátili od 20. decembra a chorľavých ľudí šupli do povinnej karantény. Napriek tomu nezavreli žiadne divadlá, obchodné domy, a čo je najdôležitejšie, ani školy, aj keď taiwanské úrady odrádzali verejnosť od veľkých zhromaždení.

Okamžite však zaviedli dohľad na potenciálnymi nakazenými, sledovali ich všetky kontakty a izolovali ich od zdravej populácie, resp. museli ísť do karantény. Zaviedli aj tvrdé sankcie za to, ak chorý človek neinformoval príslušné orgány o svojej cestovateľskej histórii. Jedným z príkladov bola pokuta vo výške 10 tisíc dolárov mužovi, ktorý sa vrátil z čínskeho Wuhanu, a napriek príznakom choroby išiel nasledujúci deň na diskotéku.

V marci však došlo predsa len aj na Taiwane k prudkému nárastu prípadov, väčšinou však išlo o študentov alebo navrátilcov z Európy a Severnej Ameriky. Všetkým bola nariadená prísna karanténa. V súčasnosti je izolovaných cca 80 000 ľudí a taiwanskí zdravotníci denne telefonicky monitorujú ich telesnú teplotu a príznaky. Podľa GPS údajov v telefóne sledujú zdravotníci pohyb osoby v karanténe. Ak sa osoba pohybuje mimo určitého rozsahu, uskutoční sa následný telefónny hovor, ktorý potvrdí polohu osoby.

Taiwan začal už v januári testovať svoje obyvateľstvo. Na začiatku boli testovaní ľudia vracajúci sa z rizikových oblasti v zahraničí alebo ktorí mali príznaky ochorenia s príslušnou históriou cesty. Keď v susedných ázijských krajinách došlo k nárastu počtu prípadov, zdravotnícke orgány na Taiwane urobili retrospektívny skríning pacientov, u ktorých sa objavili príznaky závažnej chrípky. Takto vypátrali prvý prípad bez cestovnej histórie (ukázalo sa, že pacient bol vodičom kamiónu, ktorý zviezol po ceste pasažiera z iného čínskeho epidemického regiónu Zhejiang).

V poslednej dobe už testujú na Taiawane aj tých, ktorí hlásia stratu čuchu alebo chuti, keďže sa ukázalo, že aj toto je jeden z častých príznakov ochorenia. Taiwanské letiská majú tiež už niekoľko rokov nainštalované merače ľudskej teploty. To znamená, že vedia identifikovať kohokoľvek so zvýšenou teplotou, čo sa javí ako kľúčové opatrenie v prípade COVID-19.

Od 1. apríla sú pri používaní hromadnej dopravy povinné na Taiwane okrem fyzického odstupu medzi ľuďmi na verejnosti aspoň 1 meter aj rúška na tvár. Už v januári taiwanská vláda zvýšila produkciu rúšok na tvár a iných osobných ochranných prostriedkov, ako aj kritických zdravotníckych potrieb. Taiwanci tiež vytvorili tzv. „epidemiologickú jednotku“, ktorá vyzdvihuje cestujúcich vracajúcich sa z rizikových oblastí za účelom eliminovať možnosť ich kontaktu s ďalšími ľuďmi až do zistenia ich zdravotného stavu.

Výsledkom je, že Taiwan, ktorý má vyše 24 miliónov obyvateľov, hlási celkovo 379 pozitívnych prípadov na Covid-19, pričom dnes pribudli len traja nainfikovaní, a chorobe podľahli na tomto ostrove piati ľudia.

Táto demokratická krajina je živým dôkazom toho, že vírus sa dá kontrolovať aj prostredníctvom vedy, technológií a demokratického riadenia. A netreba k tomu ani drastické opatrenia podľa vzoru neslobodnej Číny.

Taiwan si zaslúži medzinárodné uznanie nielen pre úspešné zvládnutie pandémie na svojom území, ale aj preto, že situáciu udržal pod kontrolou napriek chýbajúcim dátam od WHO, ktorá pred pár rokmi vylúčila Taiwan pod tlakom Číny zo svojich radov a Peking blokuje výmenu cenných zdravotníckych informácií.

Ochudobnení sú tak nielen Taiwanci, ale celá medzinárodná komunita vrátane Slovenska, keďže Taiwan má čo všetkým ponúknuť ako model pre ostatné krajiny zasiahnuté pandémiou.