Takto pred 18 rokmi sme sa stali majstrami sveta!

963

V sobotu 11. mája 2002 sa Slovensko definitívne zaradilo do absolútnej svetovej hokejovej špičky.

Hoci sa to zdá ako včera, od zisku prvého a zatiaľ jediného titulu majstra sveta v ľadovom hokeji, ktorí Slovensko získalo, uplynulo už neuveriteľných 18 rokov.  Po nevydarenom olympijskom turnaji v Salt Lake City cestovala naša reprezentácia do švédskeho Götoborgu na 66. majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji s neistými cieľmi.

Nabitý káder plný hviezd NHL pod vedením trénera Jána Filca nám však dával nádej na možný úspech. Hráči ako Peter Bondra, Miroslav Šatan, Žigo Pálffy, Michal Handzuš, Jozef Stümpel, Richard Lintner či Ľubomír Višnovský vytvorili spolu s našimi ostatnými chlapcami skvelú partiu, ktorá na ceste za titulom porazila aj také hokejové veľmoci ako sú Kanada, Švédsko a Rusko.

Víťazaný gól Petra Bondru z 18 minúty a 21 sekundy vo finále proti Rusku na 4:3 patrí dodnes k najpamätnejším momentom slovenskej športovej histórie. Zaujímavosťou je aj to, že v zlatej družine bol jediný rodák z nášho Bratislavského kraja, ktorým bol práve tréner Ján Filc.