Tematická cesta Petržalské bunkre spája tri verejnosti dostupné vojenské bunkre. Vydajte sa na ich objavovanie s nami.
Bratislavský samosprávny kraj, v spolupráci s partnermi, sa snaží vytvárať nové zážitkové a atraktívne formy cestovného ruchu. Prostredníctvom zaujímavých historicko-kultúrnych miest a atraktivít majú domáceho aj zahraničného návštevníka motivovať k spoznávaniu jedinečností destinácie Bratislavský región.
Bývalé československé opevnenia majú významnú kultúrno-historickú hodnotu, pretože tvoria jedinečný a do určitej miery zachovaný vojenský komplex.
Tematická cesta Petržalské bunkre spája predovšetkým tri verejnosti dostupné vojenské bunkre, a to BS-8 Hřbitov, BS-6 Vrba a BS-4 Lány. V blízkosti bunkra Hřbitov je aj Vojenský cintorín, ktorý patrí medzi pamiatky a zaujímavosti cyklotrasy.
Cestou od bunkra Hřbitov a Vojenského cintorína k bunkru Vrba budete po pravej ruke míňať bunker BS-7 uprostred poľa a tehlovú maketu tanku.
Pokračujete po cyklotrase N2001, ktorá Vás dovedie k privádzaču na diaľnicu z Bratskej ulice. Neďaleko sa nachádza vojenské opevnenie bunker BS–6 Vrba. Turisti potom prichádzajú k hraničnému priechodu Berg a po prejdení cez Viedenskú cestu sa napájajú na cyklotrasu EuroVelo 6. Z hrádze už uvidia bunker BS-4 Lány aj s Múzeom petržalského opevnenia.
Bunker BS–8 Hřbitov
Pechotný zrub BS-8 Hřbitov, ktorý navštívil aj Adolf Hitler, je najväčší a najsilnejšie vyzbrojený ťažký objekt v Bratislave. Tvoril chrbát obrany v strednej časti predmostia a jediný je plnohodnotnou obdobou ťažkých objektov budovaných vtedy na iných miestach hranice na obranu proti Nemecku.
V súčasnosti sa o bunker stará združenie Zachráňme petržalské bunkre, ktoré v ňom zriadilo hodnotné múzeum. K bunkru sa dá prísť pešo, na bicykli alebo aj autom z Kopčianskej ulice. Bunker sa dá ľahko lokalizovať podľa skupiny topoľov. Pešo možno prísť od autobusu č. 80 zo zástavky Kopčianska alebo od nákupného strediska Danubia. Cyklisti môžu použiť trasu popísanú pre chodcov aj motoristov, navyše sa môžu k nemu dostať od hraničného priechodu Berg, ak použijú asfaltovú cestu vedúcu popri hranici.
Otváracie hodiny (apríl – október) :
Po – Pia od 15:00 do 19:00
So – Ne od 14:00 do 19:00
Otváracie hodiny (november – marec) :
Po – Pia od 14.00 do 17.30. hod.
So – Ne od 14:00 do 17:00
Pre školy a organizované skupiny sprístupnia bunker aj mimo otváracích hodín. Kontakt: tel.: +421 902 961 164, e-mail: miro.kosirer@gmail.com, www.bunker.bs8.sk
Bunker BS–4 Lány
Múzeum petržalského opevnenia vzniklo ako občianske združenie 8. 8. 2011. Založili ho nadšenci zaujímajúci sa o československé opevnenie a vojenskú históriu. Prostriedkom na realizovanie tohto zámeru sa stal prázdny a zdevastovaný bunker BS – 4 Lány.
Nadviazanie spolupráce s Vojenským historickým ústavom umožnilo odbornejší prístup k revitalizácii. A spoluprácou s viacerými pevnostnými múzeami a historikmi v Českej republike sa zase podarilo získať množstvo originálneho vybavenia a cennej dokumentácie k výrobe jeho funkčných replík. Turisti ho môžu vidieť z cesty k hraničnému priechodu Petržalka – Berg. Pri Viedenskej ceste sa nachádza aj parkovisko s informačnou tabuľou OZ Múzeum Petržalského opevnenia. Odtiaľ je to k bunkru 5 minút pešo po značenom chodníku.
Otváracie hodiny: apríl – október: sobota od 11:00 do 18:00. Kontakt: tel. 0904 972 254, e-mail: mpo@mpo.sk
BS-6 Vrba
Okrem spomínaných BS – 8 Hřbitov a BS – 4 Lány je verejnosti dostupný aj Bunker BS -6 Vrba. O jeho výstavbu sa zaslúžil generál Jozef Šnejdárek a postavili ho v roku 1934. Názov dostal B – miesto kde sa nachádzal – Bratislava, S – stanovište, 6 – poradové číslo stavby a „Vrba“ – krycí názov. Bunker BS-6 Vrba budoval 4. ženijný pluk z Bratislavy. Bunkre nikdy nestavali podľa nejakej šablóny a každý takýto objekt je jedinečný a atypický. Občianske združenie BS – 6 Vrba začalo so záchranou schátraného bunkra v roku 2011. Nachádza sa v trojuholníku vymedzenom diaľnicou D 2, nadjazdom ponad ňu a privádzačom na diaľnicu z Bratskej ulice.
Otváracie hodiny: V mesiacoch máj až október je otvorený každú sobotu od 13:00 do 18:00.
Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.