Tip na cyklovýlet: Z Partizánskej lúky pri Červenom moste až na Biely kríž (VIDEO)

1608

Krásna príroda, svieži vzduch, ale aj rôzne prírodné či architektonické zaujímavosti. To všetko môžete vidieť, ak sa vyberiete na cyklovýlet do Malých Karpát.

Naša jazda na bicykli viedla z Partizánskej lúky pri Červenom moste až na Biely kríž. Cestou vám ukážeme známe, ale aj menej známe miesta ako napríklad domčeky ukryté v korunách stromov či písaný kameň.

Partizánska lúka

Náš cyklovýlet začíname na Partizánskej lúke. Býva často mylne nazývaná aj Železná studienka, tá sa však nachádza o kilometer vyššie v hornej Mlynskej doline. Lúka bola obľúbenou výletnou destináciou Bratislavčanov už pred viac ako 2 storočiami. V šesťdesiatich a sedemdesiatich rokoch minulého storočia sa začala lúka postupne viac otvárať verejnosti. 

Dnes má Partizánska lúka úplne novú tvár s detskými ihriskami, športoviskami, prírodnými a historickými krásami a láka čoraz viac návštevníkov, ktorí sa sem radi a často vracajú.

Červený most
Partizánska lúka

Železná studienka

Patrí medzi najznámejšie bratislavské rekreačné lokality. Dnešná Železná studnička, známa predovšetkým ako obľúbené výletné miesto Bratislavčanov, má vskutku zaujímavú a nádychom romantiky pretkanú minulosť.

Príbeh Železnej studničky sa začal písať presne pred 200 rokmi. Momentálne tam prebieha veľká rekonštrukcia, respektíve výstavba nového pavilónu reštaurácie Rotunda. Pribudnúť má aj labutí pavilón, ktorým sa táto nádherná lokalita Železnej studničky ohla pýšiť až do roku 1970, kedy ho zbúrali.

Bufet "Železná studnička"
Bufet „Železná studnička“; Zdroj: FB Bufet Železná studnička

Domčeky v korunách stromov

Prenocovanie v domčeku uprostred lesa je nielen zážitok, ale podporíte aj fungovanie lesoparku. Pobyt v domčeku v domčeku je spôsob, ako sa zastaviť z každodenného zhonu, prečistiť si myseľ, či oddať sa meditáciám. Domčeky nájdete v lesoparku a môžete si vybrať až z troch. Dva na Kačíne a jeden na strome neďaleko studničky Tri Duby.

Domček vo výške Kačínje najvyšším spomedzi trojice domčekov s kapacitou 3 osoby. Nachádza sa až v 6 metrovej výške neďaleko potoka v Kačínskej doline, hore sa dostanete po drevenom točitom schodisku. Ak máte radi výšky toto je správna voľba.

Kačín

Krásne miesto na výlet, najmä pre rodiny s deťmi. Oddychový areál Kačín (330 m n. m.) sa nachádza v mestskom lesoparku v CHKO Malé Karpaty v severozápadnej časti Bratislavy, v mestskej časti Lamač. Nájdete tu lavičky, detské ihrisko s preliezkami, ohniská a gril vhodné na opekanie a grilovanie.

Písaný kameň

Písaný kameň sa nachádza približne kilometer od známej lokality Kačín. Je to 300 metrov od turistickej značky na okraji hlbokej doliny. Patrí k najmohutnejším a má vytesaný trojvežový znak Bratislavy. Na rozdiel od ostatných hraničných kameňov sa pýši skutočným historickým unikátom, ktorým je vyrytý letopočet roku 1600.

V minulosti vytyčoval severnú hranicu kráľovského mesta Bratislava, v ktorej sa v tej dobe nachádzala poddaná časť Lamač a Pajštúnske Stupavské panstvo. Jeho žulové zloženie však ťažko odoláva sile prírody.

U Slivu

Turistická chata U Slivu v krásnom prostredí Malých Karpát poskytuje občerstvenie turistom a cyklistom. Je to perfektné miesto na krátku prestávku a oddych. U Slivu nájdete aj kufrík Prvej pomoci a defibrilátor.

Malý Slavín

Nezabudnite sa po ceste zastaviť aj na Malom Slavíne. Je to pamätník na dvoch vojakov červenej armády, ktorí zahynuli 4. apríla 1945, čiže tesne pred koncom 2. svetovej vojny.

Malý Slavín je dostupnou turistickou lokalitou Malých Karpát, nachádza sa na rekreačnej trase prepájajúcej mestské časti Rača a Záhorská Bystrica.

Marianka (Svätá studňa)

Po Bazilike Narodenia Panny Mária  je druhou najvýznamnejšou stavbou v Marianskom údolí. V kaplnke za oltárom pod ochrannou konštrukciou je  studňa, z ktorej čerpaním sa voda vytláča do nádrže vpravo od kaplnky, kde je možný jej odber.

Rotundovú kaplnku nad prameňom, kde podľa legendy bola nájdená zázračná soška, dal v roku 1696 za 1000 zlatých postaviť knieža Pavel Eszterházy a krajinský personál, barón Ján Macholányi, ktorý je so svojou rodinou zobrazený na jednej zo stropných malieb. Maľby pochádzajú zo začiatku 18. storočia a tvoria výzdobu stien a klenby kaplnky. Nad oknami a v kopuli kaplnky sú v 8 – ich umeleckých obrazoch zobrazené udalosti z najstaršej histórie studne.

Biely kríž

Biely kríž je križovatka turistických a cyklistických trás. Je to obľúbené miesto nielen Bratislavčanov, a to i vďaka dvom bufetom, horárňou s možnosťou ubytovania, prístreškom, lúke, ohrade so zvieratami, cyklomapy, nabíjačka e-bike. Je to vhodné miesto na zastávku na výlete.