Tri roky na župe: Pýtajte sa na naše projekty plány

1301

Už tri roky sa snažíme robiť náš kraj lepším a krajším miestom. Sme zvedaví, čo si o novinkách a plánoch v Bratislavskej župe myslíte, a preto otvárame možnosť virtuálne nám klásť otázky. Zodpovieme vám ich vo štvrtok na online tlačovej konferencii.

Za tri roky sa nám podarilo dokončiť, ale aj rozbehnúť veľa dobrých projektov. Čakajú nás ešte dva roky, na ktoré sa veľmi tešíme. Zhrnuli sme pre vás tie najzaujímavejšie novinky z regiónu a spúšťame možnosť klásť nám virtuálne otázky.

PÝTAJTE SA NÁS CEZ SLIDO s kódom #49263: Do stredy 20:00 nám môžete posielať otázky a my vám ich vo štvrtok od 10:30 zodpovieme na online tlačovej konferencii Tri roky na župe.

Tu je pár najzásadnejších noviniek v kľúčových oblastiach. Podrobnosti a fotografie nájdete v brožúre Tri roky na župe, stiahnuť si ju môžete TU.

Jazdí sa nám opäť o niečo lepšie

Najvýznamnejší dopravný projekt v kraji je výstavba diaľničného obchvatu Bratislavy, z ktorého viaceré úseky sú už otvorené. Investorom je síce štát, ale išlo o veľkú prioritu župy. S podporou IROP a OPII sa v regióne zrealizovalo päť projektov záchytných parkovísk a prestupných terminálov. Tieto uľahčia obyvateľom kraja presadnúť z áut na hromadnú dopravu. Staviame cyklotrasy a opravujeme mosty. V starostlivosti o cesty sme dosiahli významný míľnik – po desiatich rokoch župa získala stopercentnú vlastnícku aj manažérsku kontrolu nad spoločnosťou RCB a pripravuje jej transformáciu tak, aby sme vybudovali modernú cestársku spoločnosť 21. storočia.

Lepšia a bezpečnejšia doprava je jednou z priorít župy.

V sociálnej oblasti je prioritou deinštitucionalizácia

V sociálnej oblasti je pre nás kľúčovou témou spustenie procesu deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Vďaka tomu sa väčšie zariadenia zmenia na menšie rodinného typu. Samosprávny kraj tiež otvoril nové špecializované zariadenie pre deti s poruchou autistického spektra a podporuje aj centrá včasnej intervencie.

Seniori či ľudia so zdravotným znevýhodnením patria do centra komunít. Je to obohatenie nielen ich životov, ale aj našich.

Podporujeme kultúru a zachraňujeme pamiatky

Pustili sme sa do rekonštrukcie viacerých historických a kultúrnych pamiatok, ako je Malokarpatské osvetové stredisko v Modre či synagóga v Senci. Dokončili sme opravu barokového mostíka v Stupave. Bratislavský samosprávny kraj už má v rukách právoplatné stavebné povolenie na rekonštrukciu župného Divadla ARÉNA v Petržalke. Rekonštrukciou vznikne v Bratislave špičkový divadelný priestor.

Divadlo Aréna patrí medzi najstaršie a určite aj najzaujímavejšie v Bratislave. Dostane moderné divadelné technológie aj nové hľadisko.

Rekonštruujeme školy a otvárame nové odbory

V školstve župa významne investovala do rekonštrukcie škôl, na historických budovách na Zochovej a Fajnorovom nábreží vymieňame okná. Zriaďujeme nové odbory a celkovo zvyšujeme atraktivitu stredného školstva vrátane odborného.

V krásnej pamiatke na dunajskom nábreží sídli župná stredná škola. Nedávno dostala nové drevené okná, práce prebehli pod prísnym dohľadom Krajského pamiatkového úradu.

Bratislavský kraj bude ešte “zelenší”

Nezabúdame ani na životné prostredie. Župa spracovala Koncepciu budovania siete environmentálno-vzdelávacích centier a v spolupráci s Dolným Rakúskom pripravujeme zriadenie nadregionálneho ekocentra v kaštieli v Čunove.

Ekocentrum bude v priestoroch vzácnej pamiatky – čunovského kaštieľa. Jeho súčasťou budú moderné a zaujímavé spôsoby, ako spoznáme našu krásnu prírodu.