Úrad verejného zdravotníctva vysvetľuje čím preukážete ukončenú karanténu po prvom kole plošných testov

1804

Mnohým z vás sa v týchto dňoch končí domáca izolácia, ktorú ste absolvovali po pozitívnom výsledku antigénového testu v prvom kole plošného testovania.

Ako teda dokladovať, že ste riadne dodržali karanténu, ak sa neviete preukázať certifikátom s negatívnym výsledkom antigénového testu?

Osoby s pozitívnym výsledkom antigénového testu v rámci plošného testovania sú povinné oznámiť túto skutočnosť telefonicky, emailom alebo SMS správou svojmu ošetrujúcemu lekárovi podľa pokynov na obdržanom certifikáte.

V prípade asymptomatického priebehu izolácie sa táto končí po 10 dňoch. Môže sa však stať, že priebeh ochorenia asymptomatický nebude, vtedy je osoba povinná kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, ktorý určí ďalší postup.

Kontrolný orgán nevie na základe certifikátu s pozitívnym výsledkom testovania posúdiť, či bola osoba počas domácej izolácie bez príznakov ochorenia alebo nie.

Preto je v tomto prípade potrebné sa pri vstupe na pracovisko a do prevádzky preukázať dokladom o prekonaní COVID-19, čo je napríklad potvrdenie od lekára, pozitívne testovaná osoba mu bola povinná sa nahlásiť. Za doklad možno považovať tiež potvrdenie o výnimke podľa vzoru vo vyhláške TU.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR