V Plaveckom Štvrtku na Záhorí vzniklo unikátne špecializované zariadenie pre deti s autizmom. Vytvorila ho matka 11 ročného autistického chlapca vo svojom rodinnom dome, v snahe pomôcť svojmu synovi a ďalším rodinám s podobným osudom.
„Ber to ako potešenie, a je to potešenie. Ber to ako utrpenie, a je to utrpenie.“ Toto indické príslovie si vzala pani Slávka Kajanová za svoje. Rok sa s myšlienkou pohrávala, aby si bola absolútne istá, že práve táto cesta je tá správna. Ďalšie tri dlhé roky vybavovala, šetrila, budovala. Ale hlavne nikdy nestratila motiváciu, pretože keď je raz niečo správna vec, žiadna byrokracia a žiadna prekážka nie je dosť veľká.
Možnosti rodičov autistických detí zaradiť dieťa do špecializovaného zariadenia na Záhorí sú takmer nulové. Vozenie detí do Bratislavy je časovo a finančne náročné a na voľné miesta v zariadeniach sa čaká roky. Štátne škôlky v Malackách tieto deti nechcú, špeciálnu triedu aj napriek naliehaniu rodičov mesto nevytvorilo. Umiestniť autistu do súkromnej škôlky je o niečo ľahšie, avšak nie každý rodič si ju môže dovoliť zaplatiť. Špeciálna škola v Malackách má jednu autistickú triedu a ďalšie deti sú včlenené do ostatných tried v rámci školy. Niektoré môžu chodiť každý deň, niektoré len pár hodín týždenne. Čo ale s takýmito deťmi poobede? Prostredie družiny je pre nich nevhodné, potrebujú individuálnu starostlivosť, pretože väčšina z nich je v V. a VI. stupni sociálnej odkázanosti.
A práve takéto služby špecializované zariadenie Krajina – Nekrajina ponúka. Zatiaľ otvára svoje brány na 4 hodiny denne, po škole, od 13-17. Kapacita zariadenia je 4 deti, čo je i v súlade s koncepciou deinštitucionalizácie takýchto zariadení.
O štyri deti vo veku 6-18 rokov sa bude starať sociálny pracovník a opatrovateľka. Poskytovaný bude olovrant. Program bude zahŕňať rôzne športové činnosti ako plávanie, návštevy wellness centra, bicyklovanie, vozenie v cyklovozíku, animoterapiu s vlastným kocúrom a psom, arteterapiu, prechádzky v blízkom lese. V lete bude možnosť ísť k moru a v zime do hôr.
Každé dieťa je darom. Autistické obzvlášť špeciálnym. Prišli, aby ľudí okolo seba naučili tým správnym hodnotám. Aby z nás neurotypov vydolovali to najlepšie, čo v nás je a mnohokrát aj nie je.