V tomto ročníku Medzinárodného futsalového turnaju polygrafických škôl zvolil organizátor nový hrací systém

570

V dňoch 19.5. až 21.5. sa za podpory Strednej odbornej školy polygrafickej a Bratislavského samosprávneho kraja,  na pôde školy uskutočnil 4. ročník medzinárodného futsalového turnaja – Memoriál Tibora Kertésza.

Pokračovania tohto športového podujatia sa mladí športovci opäť dočkali po dlhej dva a pol ročnej odmlke, zapríčinenej ochorením Covid 19, kedy všetky spoločenské, ale aj športové aktivity mali stopku. Štvrtý ročník tejto akcie sa tešil opäť vysokej účasti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Turnaj poctili svojou návštevou polygrafické školy zo slovenských miest, a to zo Svitu, z Levíc a Bratislavy a medzinárodnú účasť zabezpečovali družstvá z českého Olomouca a srbského Belehradu.

Tak ako to už býva zvykom, samotný turnaj bol opäť naplánovaný na tri dni, prvý deň bol určený na cestovanie a príchod do Bratislavy a organizačné záležitosti, druhý deň bol dňom hracím a určený na športové zápolenie a tretí deň bol dňom opäť transferovým a určený na bezpečnú cestu našich hostí domov.

Po predošlých troch ročníkoch turnaj prešiel malými organizačnými zmenami, a to konkrétne v hracom systéme turnaja. V predchádzajúcich rokoch sa hralo systémom dvoch trojčlenných skupín, kedy víťazi skupín postupovali priamo do semifinálových súbojov a družstvá umiestnené na druhom a treťom mieste si zahrali kvalifikačný duel do kríža s druhou skupinou. Víťazi týchto zápasov do kríža postúpili do semifinále. Následne porazené družstvá smerovali do bojov o umiestnenie o piate miesto. Porazené družstva zo semifinálových stretnutí si zahrali zápas o bronzové medaily a víťazi semifinálových stretnutí hrali zápas o celkového víťaza turnaja.

V tomto ročníku zvolil organizátor hrací systém ,,každý s každým“ a hrací čas bol stanovený na sedem minút v dvoch polčasoch. To znamenalo, že každá škola odohrala päť stretnutí a zmerala si svoje športovo – futsalové schopnosti a zručnosti v piatich zápasoch a prípadne zaváhanie v jednom stretnutí mohli športovci odčiniť v ďalších zápasoch. O korektnosť samotných zápasov, ale i priebeh celého turnaja sa staral profesionálny rozhodca s dlhoročnými skúsenosťami a  licenciou od Slovenského futbalového zväzu Richard Šafárik.

Od úvodného hvizdu arbitra, sa tento krok organizátora pozvať profesionálneho rozhodcu ukázal ako veľmi správny, pretože športovci si nič na palubovke zadarmo nedarovali a v mnohých súbojoch sa často iskrilo, ale to už k športovému zápoleniu  patrí. Po odohratí zápasu, tak ako sa patrí, si všetci s úctou podali ruky.

V jednotlivých zápasoch sa ukázalo, že najkvalitnejšie pripravení na turnaj pricestovali hostia z Belehradu, ktorí z piatich hraných zápasov nenašli premožiteľa ani v jednom zápase a z plným počtom pätnástich bodov vyhrali celý turnaj. Na druhej priečke sa s počtom bodov 10 sa umiestnili domáci polygrafi, kedy body stratili iba v dvoch stretnutiach, a to s celkovým víťazom turnaja a za remízu v zápase so Strednou odbornou školou informačných technológií na Hlinickej ulici. Na bronzovej tretej priečke sa s počtom získaných bodov 9 umiestnili polygrafi z Olomouca. Na nepopulárnom štvrtom mieste sa z počtom bodov 7 umiestnilo družstvo z Hlinickej. Piate miesto na turnaji, s jedným víťazstvom a s počtom bodov 3 obsadilo družstvo z Levíc. No a na konečnom, šiestom mieste, bez získaného bodu sa umiestnilo družstvo zo Svitu.

Samozrejme, popri športovom charaktere, mal samotný turnaj aj edukačný charakter. V priebehu turnaja, v čase prestávok, bola zabezpečená zúčastneným študentom daných škôl prehliadka školy, a to konkrétne priestorov praktického vyučovania, kde si študenti so svojimi rovesníkmi, ale i majstrami odborného výcviku mohli vymeniť cenné skúsenosti a postrehy s odboru polygrafia. Po skončení samotného programu bola všetkým účastníkom zabezpečená večerná prehliadka Bratislavy.