Vakcína AstraZeneca je bezpečná. Súvis so vznikom krvných zrazenín ani smrťou 38-ročnej učiteľky sa nepotvrdil

14631

Vakcína od britsko-švédskej firmy AstraZeneca nesúvisí s celkovým zvýšeným rizikom vzniku krvných zrazenín, uviedla vo štvrtok Európska agentúra pre lieky (EMA). Zdôraznila, že výhody prevažujú nad rizikami.

„Výbor dospel k záveru, že vakcína nie je spojená so zvýšením celkového rizika tromboembolických príhod alebo krvných zrazenín,“ uviedla podľa agentúry AFP riaditeľka EMA Emer Cooková. Výbor zároveň podľa Cookovej dospel k jasnému vedeckému záveru, že ide o bezpečnú a účinnú vakcínu. Hovorila o tom na tlačovej konferencii po tom, čo sa prípadom zaoberal Výbor pre hodnotenie rizík liekov (PRAC).

EMA v správe na svojej webovej stránke taktiež uviedla, že „neexistujú dôkazy o probléme súvisiacom s konkrétnymi šaržami vakcíny alebo s konkrétnymi výrobnými závodmi. Vakcína však môže byť spojená s veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín spojených s trombocytopéniou, čiže s nízkym počtom krvných doštičiek (prvkov v krvi, ktoré pomáhajú pri zrážaní) s krvácaním alebo bez krvácania vrátane zriedkavých prípadov zrazenín v cievach odvádzajúcich krv z mozgu (CVST),“ informovala EMA.

Podľa nej PRAC vykoná ďalšie preskúmanie rizík vrátane preskúmania rizík s inými typmi vakcín proti ochoreniu COVID-19. Zároveň bude pokračovať dôkladné sledovanie hlásení o poruchách zrážania krvi. Okrem toho sa začínajú realizovať aj ďalšie štúdie, ktoré poskytnú „viac laboratórnych údajov a dôkazy z reálneho sveta“, dodala Európska agentúra pre lieky.

EMA už v utorok vyhlásila, že „nič nenasvedčuje“ tomu, že vakcína proti novému koronavírusu od firmy AstraZeneca môže za krvné zrazeniny, aké boli po očkovaní ňou hlásené z viacerých krajín. EMA zároveň dodala, že je „pevne presvedčená“ o prínosoch tejto vakcíny.

Očkovanie AstraZenecou v poslednom období pozastavilo viacero krajín. Stalo sa tak po správach o výskyte krvných zrazenín u viacerých zaočkovaných osôb.

Originál stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) si môžete prečítať TU.
Podrobnosti o vakcíne AstraZeneca nájdete na našej stránke TU.
Úmrtie 38-ročnej ženy nesúvisí s očkovaním proti COVID-19

Úmrtie 38-ročnej ženy, ktorá zomrela v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, nemá súvis s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Potvrdil to Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) na základe pitvy.

„Po vyhodnotení predchorobia, relatívne dlhšieho obdobia po očkovaní a záverov vykonanej pitvy úrad konštatuje, že úmrtie nemožno dávať do súvisu s očkovaním proti ochoreniu COVID-19,“ informovala Erika Kováčiková z kancelárie predsedu ÚDZS. Úmrtie podľa ÚDZS nastalo na podklade viacerých chorobných zmien, ktorých pôvod vznikol ešte pred samotným očkovaním.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v stredu (17. 3.) počas mimoriadneho zasadnutia parlamentného zdravotníckeho výboru potvrdil, že naďalej trvá na odporúčaní pokračovať v očkovaní vakcínou AstraZeneca. Zároveň však lekárom odporúča urobiť s pacientom dotazník, ktorý môže naznačiť zvýšené riziko vakcíny pre pacienta. „Dotazník má pomôcť lekárovi rozhodnúť, či pacienta vylúčiť z očkovania s AstraZeneca a odporučiť mu počkať na inú,“ opísala Zuzana Baťová, riaditeľka ŠÚKL. Ten aktuálne eviduje 978 nežiaducich účinkov po očkovaní AstraZeneca, z toho 18 bolo závažných. Ide napríklad o kŕče, horúčku, únavu či stratu vedomia.

Baťová pripomenula, že štáty, ktoré pozastavili očkovanie vakcínou AstraZeneca alebo jej niektorými šaržami, tak urobili výlučne z preventívnych dôvodov. Dodala, že priamy súvis medzi očkovaním a výskytom krvných zrazenín sa doteraz nepreukázal.

RTVS za reportáž spájajúcu úmrtie ženy s očkovaním vyvodila dôsledky

Etická komisia Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) skonštatovala, že reportáž o žene, ktorá mala zomrieť po očkovaní vakcínou AstraZeneca je porušením Štatútu programových pracovníkov a spolupracovníkov RTVS. Verejnoprávne médium už voči konkrétnym zamestnancom vyvodilo dôsledky.

Vedenie RTVS stotožnilo so závermi komisie. „Zamestnanci, ktorí sa podieľali na tvorbe a schvaľovaní reportáže dostali v súlade s internými pravidlami RTVS písomné napomenutie za neuspokojivé plnenie pracovnej úlohy. Vedenie RTVS zároveň v súlade so mzdovým poriadkom rozhodlo pri zainteresovaných zamestnancoch o nepriznaní odmien.“

RTVS si podľa nej plne uvedomuje vzniknutú situáciu, ktorá nastala po odvysielaní spravodajského príspevku o tragickej smrti učiteľky a citlivo vníma spoločenskú diskusiu i rôzne reakcie, ktoré reportáž vyvolala. „Snahou RTVS je v rámci spravodajstva zodpovedne informovať verejnosť o celospoločenských témach, akou je aj aktuálne prebiehajúca vakcinácia proti ochoreniu COVID-19.“

Zdroj: TASR