VIDEO: Dominanta Záhoria, Plavecký hrad

1285

Uprostred Malých Karpát, nad nížinou a borovicovými lesmi sa týči romantický Plavecký hrad. Pozývame vás na výlet na Záhorie.

Príjemným tempom sa na Plavecký hrad dostanete asi za 45 minút a za pekného počasia si užijete výhľady na okolitú prírodu aj malokarpatské lesy. Aj keď hrad prišiel o časť niekdajšej krásy, aj teraz je zrejmé, aký bol kedysi majestátny.

Tradícia hradu siaha do hlbokej minulosti, do 13. storočia. V rokoch 1256 až 1273 vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť, ktorú dal postaviť Detrich, syn bratislavského richtára Kunta. V priebehu 14. storočia patril do rozsiahleho panstva Matúša Čáka Trenčianskeho a po jeho smrti bol až do konca storočia v správe kráľovských kastelánov. V 16. storočí ho prestavali na renesančnú pevnosť. V rokoch 1705 až 1707 sa na hrade naposledy bojovalo. Táto bitka zapríčinila rozsiahle poškodenia a stal sa neobývaným. Postupom času sa zmenil na zrúcaninu. V súčasnosti sa však obec Plavecké Podhradie a dobrovoľníci usilujú o jeho záchranu.

V okolí hradu sa nachádza aj Plavecká a Pohanská jaskyňa, ktorú sú však pre verejnosť neprístupné. Plaveckú jaskyňu jaskyniari otvoria iba raz za rok, väčšinou to býva ku koncu kalendárneho roka, na Silvestra – 31. Decembra.

Foto a video: BSK/ Michal Feik