Virológ Boris Klempa sa môže stať Vedcom roka

3689

Malačan Boris Klempa, virológ Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied, sa môže stať držiteľom titulu Výnimočná osobnosť slovenskej vedy 2020. Je jedným z piatich nominovaných na ocenenie ESET Science Award, ktorej cieľom je vyzdvihnúť osobnosti našej vedy s významným presahom v medzinárodnom priestore alebo prelomovými objavmi. Laureáta tejto ceny vyberie medzinárodná komisia na čele s nositeľom Nobelovej ceny za fyziku Kip S. Thornem. 

Boris Klempa sa zúčastnil na vývine slovenských PCR testov na odhalenie vírusu SARS-CoV-2. Predtým sa okrem iného venoval výskumu vírusu kliešťovej encefalitídy. Začiatkom marca tohto roka, keď sa na Slovensku objavil prvý prípad infekcie koronavírusom, bol prizvaný na rokovanie krízového štábu mesta Malacky. 

V kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy sa bude udeľovať aj cena verejnosti. Tú získa vedec s najvyšším počtom hlasov v internetovej ankete. Hlasovať sa dá do 12. októbra a svoj hlas môžete odovzdať práve B. Klempovi prostredníctvom tohto odkazu v časti anketa kliknutím na meno: https://tech.sme.sk/c/22498661/boris-klempa-vyvinul-slovenske-testy-na-odhalenie-virusu-covid-19.html

Zdroj: ESET Science Award