Výstava online v Múzeu mesta Bratislavy: Nepela / Osamelý krasokorčuliar /

1919

Vo výstavných priestoroch v suteréne Múzea dejín mesta v Starej radnici pripravilo Slovenské olympijské a športové múzeum v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy výstavu o fenomenálnom krasokorčuliarovi Ondrejovi Nepelovi. Výstava zostáva zatvorená. 

Slovenské olympijské a športové múzeum posiela návštevníkom virtuálny pohľad na výstavu o našom Ondrejovi, ako ho volali všetci fanúšikovia ešte v čase jeho najväčšej slávy. 22. januára 2021 uplynulo 70 rokov od jeho narodenia. Vtedy bolo plánované aj otvorenie výstavy.

Na jednom zo stretnutí so športovcami som sa zhovárala s novinárom a bývalým predsedom Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu Ľubomírom Zemanom. Bol to necelý mesiac po tom, ako umrel Ondrej Nepela a ja som sa pána Zemana popýtala, či by sa nedala získať Nepelova športová pozostalosť“, spomína riaditeľka SOŠV – Slovenské olympijské a športové múzeum, Zdena Letenayová. On ochotne prisľúbil pomoc a skutočne onedlho, pani Nepelová darovala synovu pozostalosť do múzea. Odovzdanie bolo veľmi emocionálne, pretože  pani Nepelová sa zo smrti Ondreja nikdy celkom nespamätala. Navyše rok pred jeho smrťou, na Nový rok 1988, zomrel aj jej manžel, Ondrejov otec. Dodnes vidím jej ubolené oči. Napriek tomu však vyslovila želanie, aby sa aspoň takto na Ondríka nezabudlo… 

Predmety, ktoré darovala pani Nepelová boli skutočný poklad. Patria k najvzácnejším akvizíciám múzea. Nechýba medzi nimi zlatá olympijská medaila zo Sappora 1972, medaily, diplomy, poháre a šerpy zo svetových aj európskych šampionátov. 

Nepelovu pozostalosť múzeum doplnilo viackrát, aj keď išlo o nepriame predmety. Napríklad v pozostalosti Gaba Zelenaya bolo uložené označenie, ktoré používal ako rozhlasový reportér na zimných olympijských hrách v Sappore v roku 1972. Bol priamym svedkom Nepelovho zlatého triumfu. Text znie: „To Mr. (ujo) Zelenay srdečne Ondrej (Nepela)“

Ale v zbierke múzeum vlastní aj trofej pre najúspešnejšieho slovenského športovca 20. storočia, ktorú Nepelovi posmrtne udelili v roku 2000. Prevzala ju jeho dlhoročná trénerka a „druhá mama“ Hilda Múdra. Aj táto trofej si našla miesto v múzeu.  

Múzeum zachránilo doslova poklady ako napríklad Nepelove osobné predmety z pôsobenia v Holiday on Ice, viacero plagátov – nechýba ani z jediného vystúpenia v Carnegie Hall v New Yorku, osobnú korešpondenciu, aj fotografie. 

Práve spomínané predmety múzeum prezentuje verejnosti po prvý raz v histórii počas výstavy „Osamelý krasokorčuliar“, ktorá je inštalovaná v  priestoroch spoluorganizátora výstavy – Múzea mesta Bratislavy.

Zdroj: Múzeum mesta Bratislavy; Slovenský olympíjský tím