Vyvrcholenie tohtoročného Víkendu zatvorených hraníc – kultúrne popoludnie pri Cyklomoste slobody

1056

Tretí deň Víkendu zatvorených hraníc priviedol pod Cyklomost slobody v Devínskej novej Vsi desiatky ľudí, ktorí si prišli vypočuť piesne novembra 1989, zapáliť sviečku k Pamätníku obetí železnej opony, či prezrieť si prerobený bunker – ropík.

Kultúrne podujatie uvádzala po celý čas vedúca Oddelenia kultúry BSK – Svetlana Waradzinová. Ako prvých pozvala na pódium predstaviteľov štátu, samosprávy a občianskej spoločnosti, ktorí participujú na rozvoji tematickej cesty železnej opony a rovnako aj miesta v Devínskej novej Vsi. S príhovorom vystúpil vicežupan BSK Juraj Štekláč, ktorý vyzdvihol dôležitosť pamätania si dejín a ich odkazu. Aj preto chce Bratislavský samosprávny kraj naplno rozvíjať neprebádané miesta plné potenciálu. Zážitkom priamo na mieste totiž dokážeme učiť návštevníkov a aj nás samých o odkaze minulosti oveľa markantnejšie. Práve unikátna cesta železnej opony, bola kedysi miestom rozdelenia a dnes spája generácie na cyklotrase Eurovelo 13, pri športe, či rekreácii na vode. Preto si zaslúži nový jednotný vzhľad a kvalitné zázemie, ktoré bude okrem turistickej infraštruktúry aj odkazom na históriu, ktorú si potrebujeme pamätať.

Tlačovej besedy sa zúčastnil aj Marián Majer, štátny tajomník Ministerstva obrany SR, ktoré poskytlo dotačnú výzvu na obnovu bunkrov, vďaka ktorej sa OZ V lepších časoch podarilo zafinancovať aj obnovu bunkru pod Cyklomostom slobody. Ďalším príhovorom nás poctil aj Ján Pálffy, predseda správnej rady Ústavu pamäti národa, s ktorým podpísal Bratislavský samosprávny kraj zmluvu o spolupráci na systematickom rozvoji spomínanej Tematickej cesty železnej opony. Práve vďaka Archívu ÚPN sme mohli spracovať celú históriu tejto línie totality a príbehov, ktoré ukrýva. Vďaka prehľadným mapám na Mapovom portáli BSK tak môžete ísť skúmať dejiny priamo do terénu. K tlačovú besede sa okrem spomínaných hostí pridali aj ďalší dôležití partneri a to starosta Mestskej časti Devínska Nová Ves, Dárius Krajčír a Peter Huska, člen OZ V lepších časoch.

Po príhovoroch sa zúčastneným prihovorili študentky a študenti župnej školy Konzervatória v Bratislave piesňami nežnej revolúcie – Modlitba pre Martu, Do batôžka, či Pravda víťazí. Jemné melódie úcty a pocty k budovaniu slobodnej krajiny doplnil výklad historika Petra Mikleho, pracovníka Archívu Ústavu pamäti národa, ktorý sa vo svojej práci venuje činnosti Pohraničnej stráže na území dnešného Slovenska do roku 1989. Prezentácia zahŕňala fascinujúce prípady útekov cez železnú oponu v priestore Bratislavy medzi rokmi 1951 až 1989. Ide o kuriózne, ale mnohokrát aj nebezpečné úteky za slobodou, ktoré nie vždy skončili úspešne. Väzenie, prenasledovanie, ale aj smrť bola bežnou súčasťou života Bratislavy a jej okolia v tieni železnej opony.

Atmosféra jeho rozprávania bola pretkaná ďalšími skladbami, tentokrát z dielne Karla Kryla, v inštrumentálnom prevedení Konzervatória v Bratislave. V programe nechýbali ani svedectvá emigrantov nakrútené v podobe výpovedí z audiovizuálneho archívu ÚPN a prednáška Ľubomíra Morbachera z ÚPN, ktorý sa podieľal na dokumentácii obetí železnej opony na slovensko – rakúskom úseku hranice do roku 1989 a v roku 2008 bol aj autorom trestného oznámenia na Generálnu prokuratúru SR na strojcov železnej opony a zasahujúcich pohraničníkov. Jeho výklad systémového bezprávia na železnej opone uchvátil mnohých prítomných.

Kultúrne poobedie zakončila pietna spomienka pri Pamätníku obetiam železnej opony, spojená s príhovormi, kladením vencov ale najmä čítaním mien obetí, ktoré nám totalitná opona vzala. Po prečítaní každého mena zaznel do ticha večer jeden výstrel.

Ďakujeme všetkým zúčastneným, aj tým, ktorých naši pracovníci kraja zachytávali na Cyklomoste slobody a pýtali si od nich povinné výložky na cestu za hranice. Veríme, že každý sa mal možnosť aspoň na chvíľu zamyslieť nad zmyslom slobody, v ktorej môžeme žiť.

Viac fotografií z Víkendu zatvorených hraníc nájdete TU.