Zvieratá v našom regióne: Hrdinka rozprávok, líška hrdzavá

13903

Elegantná šelma býva takmer vo všetkých našich lesoch, ale potrebujete poriadnu dávku šťastia, aby ste ju videli zblízka.

Líšky majú okolo seba tak trochu tajomna, a preto sú častými hrdinkami rôznych príbehov. Vyskytujú sa v rôznych prírodných podmienkach od polárneho kruhu až po horúce púšte a u nás obývajú vyše 90 % územia. Líšky sú prekrásne tvory a vďaka ich schopnosti sa adaptovať na rôzne prostredia môžu byť červené, hrdzavé, sivé či snehovobiele. Žijú v podzemných brlohoch, ktoré majú viacero východov a bývajú veľmi rozvetvené, čo je aj častým motívom rozprávok a príbehov o nich.

Živia sa hlodavcami a uhynutou zverou, ale trúfnu si aj na menšie srny. Pripomínajú psov a vlkov, avšak ich telá sú dlhšie a ich charakteristickým znakom je krásny huňatý chvost. Vrátane chvosta bývajú dlhé asi 1,3 metra a v záhlaví vysoké asi 36 centimetrov, vážia len 7 až 10 kíl. Majú širokú hlavu, šikmé oči, špicaté uši a zužujúcu sa papuľku, vďaka čomu majú roztomilý výraz. Srsť je nádherne sfarbená, veľmi hustá a hebká. U nás sú líšky sfarbené skôr do hrdzava a páči sa im vo všetkých druhoch lesov, ale aj na poliach, pastvinách a skalách. Zaujímavý je aj ich hlas, má rozsah až 5 oktáv.

Sú líšky naozaj prefíkané?

Líška sa v našej kultúre spája s prefíkanosťou. Je to kvôli spôsobu jej lovu. Ryšavé krásavice totiž rady chodia na takzvané „výjazdy“, kedy zablúdia poriadne ďaleko od brlohov a nie je raritou, ak lovia pri ľudských obydliach. Radšej si pohodlne odnesú sliepku z ohrady, ako by dlho a namáhavo lovili v lese. Najmä v čase, keď sa líška stará o mláďatá, je schopná nazhromaždiť obrovské množstvo potravy a čím jednoduchšie sa k nej dostane, tým lepšie.

Ako a kde pozorovať líšky

Keďže ich výskyt je takmer vo všetkých kútoch našej prírody a rovnako sa im páči v nížinách aj na horách, ideálne miesto na ich pozorovanie neexistuje. Počas zimy lovia líšky v noci a keď majú mladé, aj počas dňa. Pária sa koncom zimy, na čo vás upozorní hlasné brechanie podobné psovi. Líščatá sa rodia po asi dvoch mesiacoch a s matkou žijú až do jesene. V tomto období môžete stretnúť líšku – lovkyňu, ale aj rodinku. Ak sa ich vyberiete pozorovať, treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou a mať oči na stopkách, vďaka sfarbeniu takmer dokonale splývajú s prostredím.  K líškam sa však vo voľnej prírode nepribližujte a obdivujte ich z diaľky, pretože sú častým zdrojom besnoty.

Líšky sa sťahujú aj do mesta

Niektoré líšky nepripomínajú psíkov len stavbou tela, ale aj povahou. Čoraz častejšie počuť o priateľských líškach, ktoré zídu do obývaných častí miest alebo dedín a s ľuďmi sa doslova spriatelia. Ak by ste boli v situácii, že k vám zablúdi hladná líška, môžete ju prikŕmiť konzervami alebo granulami pre psov a mačky.

Predchádzajúce časti nájdete tu:

Divé prasiatka

Srny, jelene a daniele

Raky

Vydry