Zvieratá v našom regióne: Zajac poľný

19198

Ak chodíte do prírody, určite vám každú chvíľu nejaký prebehne pred očami. Páči sa im na lúkach a poliach, ale aj vo viniciach. Predstavujeme vám zajaca poľného.

Majú dlhé uši, roztomilý ňufák a chvostík a pohybujú sa skackaním. Sú to milé a neškodné zvieratká, kvôli čomu sa, žiaľ, častokrát stávajú korisťou. Pred nebezpečenstvom ich ochráni práve skvelý sluch a čuch, ale aj štíhle telo a silné zadné nohy, vďaka čomu dokážu poriadne rýchlo utekať. Rýchlosť môžu dosiahnuť až 80 kilometrov za hodinu. Ak im niečo hrozí, vedia sa navzájom varovať – silno zadupú do zeme.

Majú hebkú srsť zemitej farby a tá sa mení v závislosti od ročného obdobia, ale aj veku. Väčšinou majú podobnú farbu ako prostredie, v ktorom žijú. Existuje napríklad aj krásny zajac arktický, ktorý je biely. Sú bylinožravce, dlhé môžu byť viac ako pol metra, avšak vážia väčšinou len okolo štyroch kilogramov, pretože musia byť dostatočne obratné, aby utiekli pred nepriateľom.

Oči majú na bokoch hlavy, pripomínajú gorálky a výborne sa prispôsobujú šeru a tme. Hmat im nahrádzajú citlivé fúziky a v ústach majú poriadne ostré hlodáky, ktoré si obrusujú na korienkoch. Mláďatá sa rodia často, aj 4-krát do roka a hneď po narodení vedia behať. Zajacom poľným sa páči na lúkach, v lesoch, na poliach a pastvinách, ale aj vo viniciach.

Aký je rozdiel medzi zajacom a králikom?

Zajace a králiky sú odlišné viac, ako by ste čakali. Nejde len o vzhľad, ale aj spôsob života. Zajace sú väščie, majú dlhšie uši a silnejšie zadné nohy. Uši zajaca majú čierne okraje, podľa čoho ich spoľahlivo rozpoznáte. Králiky majú celý rok rovnakú farbu, tá zajačia sa mení – lepšie sa vďaka nej maskuje pred dravcami, čo králik nepotrebuje. Zajacom chutia tvrdé korienky a kôra, králiky potrebujú trávu či zeleninu. Králiky žijú v norách a vychádzajú až večer, zajace žijú len tak voľne v prírode a sú samotárske.

V Japonsku existuje „Zajačí ostrov“

Ostrov Okunojima sa nazýva aj Zajačí ostrov, pretože tu stretnete húfy zajacov takmer na každom kroku. Údajne sa na ostrov dostali tak, že počas 2. svetovej vojny slúžili ako pokusné zvieratká a potom boli vypustené do voľnej prírody. Začalo sa im v nej dariť a rýchlo sa množili, dnes ich je plný ostrov a slúžia ako atrakcia.

Ak nájdete mláďatko, nedotýkajte sa ho

Podobne, ako pri iných divých zvieratách, ani mladé zajace nehladkajte, mohla by ich mama odvrhnúť. Pravdepodobne je niekde na blízku a išla len hľadať potravu. Ak však s určitosťou viete, že matka uhynula a chcete mladému zajačikovi pomôcť, je veľká šanca, že vám v zajatí prežije. Poraďte sa určite s veterinárom a hneď, ako to bude možné, vypustite ho do voľnej prírody.

Arktický zajac.