Tráviť viac času so svojou rodinou nemusí byť jednoduché. Naše vzťahy to môže občas aj zhoršiť. Vieme, že ani rozprávať sa s blízkymi o tom, čo cítime a prežívame, nie je ľahké. Niekedy nedokážeme nájsť slová, ktoré by presne vystihovali to, na čo myslíme. A sú chvíle, keď ani sami nevieme, čo sa v nás deje.
Ako na to?
Nečakaj na správne slová, najdôležitejšie je urobiť prvý krok a začať rozhovor. A to chce poriadnu dávku odvahy, ale niekedy sa stačí baviť iba pár minút. Hlavne treba začať. Napríklad aj takto: „Cítim sa divne, netuším, čo sa so mnou deje. Myslím, že potrebujem pomôcť.“
To, ako bude rodič alebo blízky reagovať, nedokážeme ovplyvniť. Ak človek nevie, ako reagovať, môže sa začať hnevať, strachovať alebo zľahčovať našu situáciu. Neboj sa im preto povedať: „Cítim sa horšie ako zvyčajne. Neviem, čo mám robiť, a nemyslím si, že to teraz zvládnem sám/ sama.“
Je v poriadku dať aj rodičom priestor na to, aby spracovali všetko, o čom ste sa rozprávali. Možno aj oni, tak ako ty, prežívajú veľa emócií, riešia problémy, ktorými ťa nechcú zaťažovať.
To, ako sa cítiš, nie je tvoja chyba
Necíť sa previnilo. Ak tvoji blízki situáciu zľahčujú a nepovažujú ju za dôležitú, rozprávaj sa s nimi ďalej. V takýchto momentoch je v poriadku povedať: „Nechcem sa takto cítiť. Nechcem, aby to tak bolo. Potrebujem o tom hovoriť. Potrebujem tvoju/vašu pomoc.“
Povedz svojim rodičom, ako ti môžu pomôcť
Je možné, že tvoji rodičia ti chcú pomôcť, len nevedia ako. Neboj sa im povedať, čo konkrétne by si potreboval/a. Objať, uistiť, podporiť alebo byť len tak spolu? Možno potrebuješ pomôcť s tým, aby ťa naviedli lepším smerom či dohodli stretnutie u odborníka.
Leto môže byť náročné. Pamätaj, že je OK, ak nie si OK, a všetko sa dá zvládať ľahšie, ak máme pri sebe ľudí, ktorí nás vedia vypočuť a sú pre nás oporou. Pomoc vždy existuje.
Ak nie si OK, píš sem: niesomok@ipcko.sk
Sleduj nás aj tu: www.niesomok.sk