Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia a Európskeho dňa depresie, ktorý si každoročne pripomíname 10. októbra, by sme radi zvýraznili význam duševného zdravia. V rámci osvety nám poskytuje vhľad do problematiky garant MUDr. Vladimír Garaj.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je duševné zdravie definované ako stav duševnej pohody, v ktorom je človek schopný dať si rady so stresom, ktorý prináša život, realizovať svoje schopnosti, učiť sa, pracovať a prispievať k chodu komunity.
Duševné, teda mentálne, či psychické zdravie je pritom ucelenou zložkou celkového zdravia a úzko súvisí so schopnosťou robiť rozhodnutia, vytvárať vzťahy a formovať svet, v ktorom žijeme. Psychické zdravie je tiež základným ľudským právom a je kľúčové k osobnému a sociálne-ekonomickému rozvoju.
Počas dňa duševného zdravia by sme sa mali viac zaoberať otázkami, čo duša je, čo predstavuje, ale aj čo prispieva k jej plnému zdraviu. Dušu pritom môžeme chápať z rôznych strán, napríklad v kontexte ľudskosti ako takej, ale aj ako integrálnu súčasť človeka spolu s jeho telesnou schránkou. Okrem biologickej, psychologickej a sociálnej roviny, by sme si mali pripomínať aj spirituálnu rovinu existencie každého z nás.
Niekedy sa duševné ochorenia prikradnú pomaly, inokedy vzniknú ako reakcia na udalosť, ktorú donesie život, v ďalších prípadoch hrajú rolu aj vrodené či získané aspekty. Odborníci rozlišujú celú paletu psychických ochorení, medzi ktorými dominujú schizofrénie, depresie, úzkosti a iné.
Psychické ochorenia majú rôzny charakter, povahu a zaoberajú sa nimi lekári z odboru psychiatrie a psychológovia. Významnou mierou sa na pomoci pacientom trpiacim psychickým ochorením podieľajú okrem sestier, ošetrovateľov, i pastoračné služby a sociálni pracovníci. Títo všetci dbajú nielen o prevenciu duševných chorôb.
Svetový deň duševného zdravia by mal tiež prispieť k tzv. destigmatizácií pacientov psychiatrie, ako aj samotných psychiatrov a psychológov. I napriek pomerne širokej osvete v oblasti mentálneho zdravia sa často psychiatrickí pacienti i celá psychiatrická obec stretávajú s nepochopením a neprijatím. Zdá sa teda, že psychické ochorenia ešte nie sú plošne patrične chápané a spoločnosťou adekvátne prijaté.
MUDr. Vladimír Garaj – odborný garant a autor zdravotníckeho portálu zdravoteka.sk, nám v skratke poskytol tie najdôležitejšie informácie o tomto ochorení.
Poznámka: Tento odborný obsah je chránený autorskými právami a je výhradne určený pre informovanie. Akékoľvek úpravy alebo zmeny tohto obsahu bez predchádzajúceho písomného súhlasu autora sú zakázané. Prevzatie časti textu tohto obsahu je povolené iba za podmienok, že nebudú vykonané zmeny, ktoré by mohli viesť k zmene nepresnému/mylnému/klamlivému zneniu a mohli by poškodiť dobré meno autora a redakcie. Zverejnenie textu je povolené iba s uvedením autora a redakcie zdravoteka.sk, s dôrazom na uvedenie zdroja aj v prvej tretine textu. S úctou k autorským právam a etickým zásadám v novinárstve. Ďakujeme, majte krásny deň.
Množstvo článkov o duševnom zdraví nájdete na stránke Bratilsavského kraja www.niesomok.sk.