Územné plánovanie a otvorené dáta. Po mapovom portáli predstavila bratislavská župa novú brožúru

1062

Webové mapy, webové aplikácie, operačné panely(dashboards) či mapy s príbehom (storymaps) – aj to prináša spracovaná brožúra Mapový portál. Prehľadne, jednoducho a prakticky mapuje elektronickú verziu Mapového portálu dostupnú na webe Bratislavského kraja. Spracoval ju Odbor územného plánu GIS a životného prostredia Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý ju predstavil na odbornej konferencii REGION DATA FORUM. Uskutočnila sa 8. – 9. 10. 2024 na pôde Úradu BSK a venovala sa témam ako sú digitálne územné plánovanie, priestorové údaje, otvorené dáta, portály otvorených dát. Konferencie sa zúčastnili zástupcovia všetkých samosprávnych krajov.

„Brožúra je taký sprievodca mapovým portálom BSK a je určená širokej verejnosti. Prehľadným spôsobom približuje témy ako územné plánovanie, krajina, envirovýchova, zariadenia a služby, cestovný ruch, cyklistika a aktivity. Najviac by som upriamil pozornosť na webovú aplikáciu sociálne služby, ktorá poskytuje kompletný prehľad o viac ako 600 poskytovaných sociálnych službách v BSK. Aplikácia inventarizácia drevín mapuje dreviny v župných areáloch zariadení, ako sú stredné odborné školy, domovy sociálnych služieb, kultúrne a zdravotnícke zariadenia a je  podkladom na správu zelene, plánovanie novej výsadby a optimalizáciu finančných nákladov vynakladaných na jej údržbu. Nech sa páči, vstúpte do nášho mapového portálu Mapový portál BSK (bratislavskykraj.sk),“ priblížil predseda BSK Juraj Droba.

REGION DATA FORUM je  platforma podporujúca vzájomnú spoluprácu regionálnych samospráv v oblasti územného plánovania, geografických informačných systémov  a zdieľania dát. Zároveň poskytuje priestor odborným pracovníkom na prezentovanie svojich aktivít, poznatkov z aplikačnej praxe a tak prispieva k vzájomnej informovanosti.

Zástupcovia Ministerstva životného prostredia vyzdvihli platformu ako dobrý základ pre spoluprácu s regionálnymi samosprávami pri poskytovaní a zdieľaní  priestorových informácií v zmysle požiadaviek legislatívy  EU. Zároveň ozrejmili rozsah priestorových dát, ktoré má VÚC ako povinná osoba poskytovať, ktoré sú prioritné datasety a datasety s vysokou pridanou hodnotou.

BSK predstavilo svoj mapový portál, ktorý umožňuje zdieľanie dát, webových máp, webových aplikácií a prehľadne vizualizuje priestorové údaje.

Na konferencii odznel aj príspevok o novom zákone o územnom plánovaní, ktorý urobil obrovský krok k elektronizácii a digitalizácii. Ten postupne nastavuje jednotné metodiky spracovania územnoplánovacej dokumentácie, zjednocuje pohľad na dáta, aby sa dali integrovať do jedného informačného systému. 

Druhý deň konferencie bol venovaný téme otvorených údajov a pozvanie prijali zástupcovia Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Predstavený bol portál otvorených dát data.slovenko.sk, ktorý obsahuje už 8 tisíc zaregistrovaných datasetov a štruktúru datasetov zverejnených v Publikačnom minime pre samosprávy a možnosti získavania metadát z portálu.

Napr. zástupcovia Banskobystrického kraja sprostredkovali informácie o vznikuoddelenia dátových analýz, vytvorenia a spustenia Portálu otvorených dát BBSK. Podelili sa so skúsenosťami a problémami, ktoré museli prekonať pri nastavovaní obsahu, evidencie datasetov, manažmentu údajov a vizualizácie dát, nakoľko portál pripravovali vlastnými kapacitami.

Komplexný portál otvorených dát a geopriestorových informácií predstavil Trnavský samosprávny kraj. Pri zbere dát využíva aj drony a to na 3D mapovanie objektov vo vlastníctve župy, kontrolu ciest, cyklotrás a pod. Účastníkov konferencie zaujali ukážky dronového mapovania Ekocentra Čunovo a vytvorený 3D model. Výsledok dronového mapovania si môžete pozrieť tu Dataforum 2024 (youtube.com).  Krajská cyklokoordinátorka predstavila cykloportál TTSK, kde sú cyklotémy ako iniciatíva Do práce na bicykli, údaje s cyklosčítačov spracované formou aplikácií a dashbordov.

Súčasťou konferencie bola aj návšteva Ekocentra v Čunove, ako aj  dva workshopy QGIS a ArcGIS, kde mohli účastníci získať vedomosti a zručnosti v týchto informačných systémoch.