FOTO: Magická príroda v Bratislavskom kraji na prelome rokov

492
Východ slnka na Vápennej. Foto: Erik Kleinedler
Východ slnka na Vápennej. Foto: Erik Kleinedler

Dychberúce pohľady. Rozprávkové scenérie. Fascinujúca hra svetla.

Príroda sa v našom kraji v uplynulých dňoch predviedla v plnej zimnej kráse. Striedanie hmly, inverzie, východov a západov slnka spolu so snehovou pokrývkou vytvorilo nezabudnuteľné scenérie. Zasnežené lesy či zarmznuté vrcholy, ako napríklad Vápenná, Devínska Kobyla, Vysoká alebo Veľká Homola, ponúkli úchvatné výhľady a jedinečné zážitky pre milovníkov prírody.

Vápenná

Vápenná, známa aj ako Roštún, je tretím najvyšším vrchom Malých Karpát s nadmorskou výškou 752 metrov. Nachádza sa v strednej časti pohoria, v blízkosti obcí Sološnica a Plavecké Podhradie. Jej vápencový a dolomitový hrebeň ponúka jedny z najkrajších výhľadov v Malých Karpatoch, pričom z vrcholu možno vidieť rozsiahle lesy bez známok civilizácie, čo vytvára dojem pravej divočiny. Na vrchole Vápennej stojí päť metrov vysoká železobetónová rozhľadňa v tvare obelisku, postavená v roku 2003. Rozhľadňa, nazývaná aj Roštún, je vybavená oceľovou plošinou a rebríkom a ponúka panoramatické výhľady na Malé Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu, Tribeč a Považský Inovec.

Vápenná je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Roštún s 5. stupňom ochrany, ktorá chráni povrchové krasové javy, ako sú škrapy, skalné veže a suché doliny, ako aj podzemné krasové útvary vrátane jaskýň. Rezervácia je tiež domovom vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov, ako sú prvosienka holá (Primula auricula), kosatec dvojfarebný (Iris variegata), sokol rároh (Falco cherrug) a orol krikľavý (Aquila pomarina). Najčastejšie výstupové trasy na Vápennú vedú z obcí Sološnica a Plavecké Podhradie.

Vápenná je obľúbeným cieľom turistov počas celého roka, pričom každé ročné obdobie ponúka jedinečné zážitky. Či už ide o prechádzky lesmi s bizarnými tvarmi stromov, obdivovanie povrchových krasových javov alebo vychutnávanie si panoramatických výhľadov z vrcholu, Vápenná je miestom, ktoré stojí za návštevu pre každého milovníka prírody a turistiky.

Veľká Homola

Veľká Homoľa, s nadmorskou výškou 709 metrov, patrí medzi najvýraznejšie vrchy Malých Karpát. Nachádza sa približne 4 km severozápadne od mesta Modra a je obľúbeným cieľom turistov vďaka svojej rozhľadni, ktorá ponúka panoramatické výhľady na široké okolie. Na vrchole Veľkej Homole stojí 20 metrov vysoká drevená rozhľadňa Alexandra Filípka, pomenovaná po lesnom radcovi, ktorý sa zaslúžil o rozvoj turizmu v regióne. Súčasná rozhľadňa bola postavená v roku 2018 na mieste staršej, ktorá bola demontovaná pre nevyhovujúci stav. Z vyhliadkovej plošiny sa naskytá kruhový výhľad na Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Podunajskú nížinu a za dobrých podmienok aj na rakúske Alpy.

K rozhľadni vedie niekoľko turistických trás. Najobľúbenejšia začína pri Zochovej chate a vedie po červenej turistickej značke. Trasa je dlhá približne 5,6 km s prevýšením okolo 276 metrov, čo ju robí vhodnou aj pre rodiny s deťmi. Ďalšie prístupy sú možné z Modry alebo Pezinka, pričom všetky trasy sú dobre značené a ponúkajú príjemné prechádzky malokarpatskou prírodou.

Plavecký hrad

Plavecký hrad je zrúcanina stredovekého hradu nachádzajúca sa nad obcou Plavecké Podhradie na západnom úpätí Malých Karpát. Bol postavený v 13. storočí ako kráľovská pohraničná pevnosť na ochranu severozápadných hraníc Uhorska. Počas svojej histórie hrad prešiel rukami viacerých významných šľachtických rodov, ako boli Stiborovci, grófi zo Svätého Jura a Pezinka, Serédyovci, Fuggerovci, Balašovci a napokon Pálffyovci. V 16. storočí bol prestavaný na renesančnú pevnosť s delovými baštami, ktoré dodnes dominujú jeho siluete. V roku 1706 bol hrad poškodený cisárskym vojskom počas bojov proti povstalcom Františka II. Rákociho a odvtedy zostal opustený. Dnes je voľne prístupnou zrúcaninou, ktorá láka turistov svojou romantickou atmosférou a nádhernými výhľadmi na Záhorskú nížinu a Malé Karpaty.

Malé Karpaty

Malé Karpaty sú najzápadnejším pohorím karpatského oblúka, začínajúcim v Bratislave a tiahnu sa severovýchodným smerom až po Nové Mesto nad Váhom. V Bratislavskom kraji tvoria prirodzenú hranicu medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou.

Vysoká
S nadmorskou výškou 754 m n. m. je druhým najvyšším vrchom Malých Karpát. Nachádza sa severne od Bratislavy a je obľúbeným cieľom turistov pre svoje panoramatické výhľady. Prístupné trasy vedú z obcí Kuchyňa a Zochova chata.

Malá Baňa
Tento vrch s výškou 361 m n. m. sa nachádza nad bratislavskou mestskou časťou Rača. Je ideálnym miestom pre krátke výlety a ponúka príjemné prechádzky v prírode s výhľadmi na okolie. Na vrchole sa nachádza samoobslužný bufet, ktorý je obľúbeným miestom oddychu pre turistov.

Devínska Kobyla
S výškou 514 m n. m. je najvyšším bodom Bratislavy. Leží medzi mestskými časťami Devín, Devínska Nová Ves a Dúbravka. Je súčasťou národnej prírodnej rezervácie s rozlohou 101 ha, známej bohatou flórou a faunou. Na vrchole sa nachádza vyhliadková veža, ktorá ponúka výhľady na Bratislavu, Rakúsko a pri dobrej viditeľnosti aj na Alpy.

Pezinská Baba
Horský priechod a rekreačná oblasť v nadmorskej výške okolo 527 m n. m., nachádzajúca sa medzi mestami Pezinok a Pernek. V zime je obľúbeným lyžiarskym strediskom s viacerými zjazdovkami a vlekmi. V lete ponúka turistické a cyklistické trasy vedúce cez malebné lesy Malých Karpát.

Kamzík

Kamzík je zalesnený vrch v Malých Karpatoch, nachádzajúci sa v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. S nadmorskou výškou 439 metrov je obľúbeným miestom pre rekreáciu a turistiku obyvateľov Bratislavy aj návštevníkov mesta. Vrchol Kamzíka je ľahko rozpoznateľný vďaka televíznej veži, ktorá je jednou z dominánt Bratislavy.

Televízna veža na Kamzíku bola postavená v rokoch 1967 až 1975 a slúži ako vysielač televíznych a rozhlasových staníc. S celkovou výškou 194 metrov je najvyššou stavbou v Bratislave. Veža má tvar vretenovitého dvojihlana a je viditeľná z veľkej diaľky, čím slúži aj ako orientačný bod mesta.

V minulosti sa vo veži nachádzala otočná reštaurácia, ktorá ponúkala panoramatický výhľad na Bratislavu a okolie. V súčasnosti je veža využívaná predovšetkým na telekomunikačné účely.

Malé Karpaty v Bratislavskom kraji sú obľúbeným miestom pre turistiku, cykloturistiku a rekreáciu, ponúkajúc rôznorodé trasy a prírodné krásy pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.