Človek s podozrením na koronavírus by mal zavolať lekárovi a izolovať sa

1414

Ak máte pocit, že ste sa nakazili novým koronavírusom, mali by ste zostať doma a telefonicky kontaktovať svojho lekára.  Povedzte mu, že máte alebo môžete mať ochorenie COVID-19, a informujte ho o svojich príznakoch. Táto informácia vie lekárovi veľmi pomôcť, pomôže nastaviť liečbu a taktiež zabráni infikovaniu iných ľudí.

V prípade, že nie ste dostatočne chorý na hospitalizáciu, môžete sa uzdraviť doma.

Ak je to možné, mali by ste ostať v samostatnej izbe, izolovaný od ďalších ľudí, s ktorými zdieľate vašu domácnosť. Ideálne by bolo, ak by ste mali aj samostatnú kúpeľňu a WC. Je vhodné obmedziť kontakt aj s domácimi zvieratami a v ideálnom prípade zveriť starostlivosť o nich počas choroby inému členovi rodiny alebo priateľovi. Odborníci odporúčajú nebozkávať a nehladkať domáce zvieratko. Ak sa počas choroby musíte starať o svoje domáce zviera alebo byť okolo zvierat, umyte si ruky pred a po interakcii so zvieratami a noste rúško na tvár.

Ak vám rúško spôsobuje problémy s dýchaním, ľudia, ktorí žijú s vami v tej istej domácnosti, by nemali zostávať v miestnosti, v ktorej sa zdržiavate. V prípade, že do nej vstupujú, mali by si dať rúško na tvár oni.

Pri kašľaní a kýchaní si treba zakrývať ústa papierovou vreckovkou, kusom látky alebo oblečením, nie samotnou rukou. Použitú vreckovku treba vyhodiť do koša, oblečenie pravidelne prať pri vysokej teplote, často si umývať ruky mydlom a teplou vodou v trvaní najmenej 20 sekúnd, prípadne používať dezinfekčné prostriedky na ruky s obsahom alkoholu, a tiež sa nedotýkať očí, nosa a úst neumytými rukami.

Zdroj: uvzsr.sk