Do povinnej karantény pôjdu aj tí, čo prídu zo zahraničia individuálne

4305

Slováci, ktorí sa vracajú zo zahraničia individuálne pôjdu do povinnej karantény v štátom určených zariadeniach. Toto opatrenie sa naďalej týka aj tých, ktorí prichádzajú zo zahraničia hromadne, či už prostredníctvom autobusov a lietadiel.

Štát o tom rozhodol z dôvodu, pretože sa ukazuje, že Slováci, ktorí sa zo zahraničia vracajú individuálne sú schopní doniesť nový koronavírus niekde na Slovensko. V rámci povinnej karantény vláda nevidí rozdiel medzi hromadným a individuálnym návratom.

Zhruba na siedmy deň pobytu v karanténe sa im bude zisťovať, či sú pozitívny alebo negatívni na ochorenie COVID-19 a nebudú tam musieť zostať plných 14 dní. Vláda deklaruje, že chcú, aby mali dotknutí ľudia pobyt v týchto zariadeniach čo najpríjemnejší a čo najkratší.

Disciplínu na hraniciach chce štát zabezpečiť v spolupráci s políciou. Nebude platiť, že vracajúci dajú čestné prehlásenie a do povinnej karantény sa dostavia osobne. Individuálne vracajúci sa Slováci zo zahraničia budú do zariadení presúvaní aj hromadne s policajným sprievodom. 

Foto: Polícia SR