Festival Frankovka modrá a Zweigeltrebe

10

Dňa 30. mája sa v priestoroch Vinárstva Miroslava Dudu v Modre uskutočnila odborná časť degustácie 41 vzoriek odrôd Frankovky modrej a Zweigeltrebe za účasti slovenských a rakúskych degustátorov. Organizátormi degustácie bolo Malokarpatské osvetové stredisko v Modre, Malokarpatská vínna cesta a Obec Jedenspeigen spolu so Spolkom vinárov Jedenspeigen – Sierndorf.

V súťaži sa stretlo 24 vzoriek odrody Frankovka modrá a 1 vzorka Zweigeltrebe z Malokarpatskej oblasti a 15 vzoriek odrody Zwiegeltrebe a 1 vzorka Frankovky modrej z oblasti Jedenspeigen – Sierndorf. Dve hodnotiace komisie pracovali pod vedením Ing. Gabiky Vojtekovej PhD.

Celkovým víťazom sa stala vzorka číslo 5, Frankovka modrá, ročník 2016, suché od Villa Vino Rača, ktorá získala 89 bodov. Ďalšie zlaté medaily získali:

vzorka číslo 2, Frankovka modrá, Villa Vino Rača, ročník 2013, výber z hrozna, suché – 88,7 bodov

vzorka číslo 37, Zweigeltrebe, Weingut Gassner Jedenspeigen, ročník 2015, suché – 88,5 bodov

vzorka číslo 29, Zweigeltrebe, Franz Weilinger-Lowatschek Jedenspeigen, ročník 2016, suché – 88,3 bodov

vzorka č. 4, Frankovka modrá, Villa Vino Rača, ročník 2016, suché – 88 bodov

vzorka č. 22, Frankova modrá, Víno Matyšák Pezinok, ročník 2012, výber z hrozna, suché – 88 bodov.

Festival sa koná už po tretí krát, prvý ročník bol venovaný veltlínom a uskutočnil sa v Modre, druhý ročník bol venovaný rizlingom a uskutočnil sa v Jedenspeigene. Nasledujúci ročník bude venovaný muškátom a pomyselnú štafetu preberie znovu Jedenspeigen v Rakúsku. Verejná degustácia sa uskutočnila dňa 9. júna na nádvorí kaštieľa Malokarpatského osvetového strediska v Modre od 16.00 h.

Podujatie je súčasťou projektu “Kultúrno-kreatívne oživenie tradícií” HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika a Rakúsko.