Nový slovenský film Villa Lucia je už v kinách

4955
Villa Lucia

Filmová novinka s názvom Villa Lucia je originálnou kombináciou dvoch u nás divácky najpopulárnejších žánrov: romantickej komédie a kriminálneho filmu. Tvorcovia v nej stavili na silné, charizmatické herecké obsadenie, prepracované kaskadérske scény a najmodernejšie digitálne technológie, to všetko okorenené humorom, ktorý je poctou klasickým francúzskym komédiám. Hlavnú dejovú zápletku a celkové ladenie filmu, ktorý má ambíciu konečne Slovákov poriadne rozosmiať, priblíži divákom čerstvo zverejnený trailer.

Film vznikol aj s podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

Pozrite si video z premiéry filmu:

Villa Lucia rozpráva príbeh trojice kamarátov, ktorých ešte aj po tridsiatke spája spomienka na spolužiačku zo strednej školy, Luciu Renerovú (Hana Vagnerová). Cyril (Juraj Hrčka) si po niekoľkých teatrálnych pokusoch o samovraždu kvôli Lucii lieči nervy v psychiatrickej liečebni a práve dnes sa jej chce v rámci terapie za všetko ospravedlniť. Gorazd (Michal Kubovčík) je s Luciou zasnúbený a práve dnes musí svoj vzťah pred nestabilným Cyrilom utajiť. Svätopluk (Martin Meľo) sníva o tom, že práve dnes má poslednú šancu dať starú partiu dokopy.

Snaha raz a navždy urovnať nevyriešenú minulosť privedie rozhádanú trojicu až do Luciinho rodného domu, kde hrdinovia narazia na ešte väčšiu prekážku. Nestráženú starú vilu nad mestom majú totiž práve dnes v pláne vykradnúť dvaja skorumpovaní policajti – „mamonou posadnutý“ Jánoš (Vlado Černý), ktorý sa chce pred odchodom do dôchodku zabezpečiť „posledným džobom“, a jeho submisívny synovec Rudo (Tomáš Mischura). Zlodejom neochotne asistuje beznádejne poverčivý taxikár „Džeremy z Vrakune“ (Zdeněk Godla). Nastáva noc plná akcie, komických situácií a vtipných dialógov. Prežijú iba tí, ktorí držia spolu – hoci aj proti svojej vôli…

„Film je posledné ,veľké letné‘ dobrodružstvo našich prerastených chlapcov,“ hovorí s úsmevom režisér a producent komédie Villa Lucia Michal Kollár a dodáva: „Veríme, že mužská časť publika sa zasmeje, pretože ,je to naozaj o nás‘ a tá ženská, pretože ,je to naozaj o vás‘.“

Michal Kollár má za sebou originálne žánrové projekty so silným vizuálnym štýlom, napríklad krimitriler Červený kapitán, nakrútený podľa rovnomennej knihy Dominika Dána, či akčný seriál Ultimátum. Špecifický režisérsky rukopis je cítiť aj z jeho najnovšieho filmového počinu, ktorý však do popredia netradične stavia romantickú líniu milostného trojuholníka. „Villa Lucia je generačná výpoveď mixnutá s elementmi ,zlodejskej‘ komédie. No predovšetkým je to bláznivo poňatý príbeh prvej lásky,“ opisuje svoj film režisér.

Villa Lucia, ktorú tvorcovia charakterizujú ako „komédiu o prvej láske a poslednej vlámačke“, je výnimočná náročnou postprodukciou s využitím najmodernejších digitálnych technológií. Hoci je dej filmu situovaný do Bratislavy, ideálna lokácia vily sa našla až u našich západných susedov v Brne, v susedstve ikonického Tugendhatu. Pred filmármi tak stála ťažká úloha – prostredníctvom 3D skenu virtuálne „premiestniť“ brniansku lokáciu do bratislavského podhradia. Vzhľadom na náročnosť a komplexnosť v slovenskej kinematografii nevídaného procesu na filme pracujú až štyri trikové štúdiá. Novinkou je tiež využitie LED pozadí, vďaka ktorým tvorcovia dokázali natočiť „letné“ scény v zime. Ide o modernú technológiu, nahrádzajúcu klasické postupy so zeleným či modrým plátnom, ktorá doposiaľ nebola v slovenskom filme využitá.

Samostatnú kapitolu tvorí štylizovaná automobilová naháňačka, kombinovaná s prestrelkou a výbuchmi, ktorá nemá (nielen) v slovenskej kinematografii obdobu. Vo frekventovanom bratislavskom podhradí sa scéna natáčala len dve noci, no jej technicky náročná postprodukcia trvala rok. Filmári si pri nej pomáhali kombináciou prakticky všetkých druhov digitálnych trikov – od 3D modelov cez zelené plátno až po obrovské, niekoľkometrové LED panely. Diváci sa okrem toho môžu tešiť aj na animovanú titulkovú sekvenciu, vytvorenú na základe výtvarných návrhov známeho karikaturistu Martina „Shootyho“ Šútovca.

Villa Lucia

Komédia o prvej láske a poslednej vlámačke

Obsadenie

Michal Kubovčík
Juraj Hrčka
Martin Meľo
Hana Vagnerová
Vlado Černý
Tomáš Mischura
Zdeněk Godla
Robert Nebřenský
Boris Farkaš
Marta Maťová
Edita Koprivčević Borsová

Tvorcovia

Scenár – Michal Kollár a Lukáš Sigmund
Réžia – Michal Kollár
Kamera – Matej Šomrák
Hudba – Matúš Široký
Strih – Michal Kollár
Zvuk – Tobiáš Potočný

Minutáž

112 min.

Producent

Jana Kluková a Michal Kollár
KFS production, s. r. o.

Koproducenti

TV JOJ
Gamespace, s. r. o.
FilmWorx

Distribútor

Bontonfilm

Film vznikol s podporou:

Audiovizuálny fond
Bratislavský samosprávny kraj
Hlavné mesto SR Bratislava