Klimatická zmena nie je len problémom, ktorý musíme riešiť, ale aj príležitosťou na vytváranie modernejších, udržateľnejších miest

506

V utorok 22.10.2024 sa konala v bratislavskom hoteli Saffron medzinárodná konferencia s názvom Klimaticky odolnejšie mestá 2024, ktorej sa zúčastnil aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Na konferencii vystúpili nielen zástupcovia Slovenska a Českej republiky, ale aj top spíkri z celého sveta ako odborníci na klimatickú zmenu, adaptačné opatrenia, architekti a podobne. Hlavným cieľom konferencie bolo zdieľanie vedomostí, ale aj hľadanie spoločných riešení na výzvy, ktorým čelíme v dôsledku klimatickej krízy.

„Klimatická zmena je realitou, ktorá sa dotýka každého z nás. Na Slovensku, nevynímajúc Bratislavský kraj, čelíme čoraz častejším extrémnym prejavom počasia, od vĺn horúčav po náhle a intenzívne búrky. Už aj najkonzervatívnejší popierači klimatických zmien musia uznať prepojenie s ľudskou činnosťou. Negatívne dôsledky zmeny klímy sú stále hmatateľnejšie – ohrozujú naše zdravie, ekonomiku, aj kvalitu života v mestách a obciach. Už to nie je otázka budúcnosti, ale naliehavá téma dneška. Adaptácia na klimatickú zmenu už nemôže byť vnímaná ako voliteľná úloha, ale ako spoločná zodpovednosť.  Včera bolo neskoro. Na tejto ceste zohrávame zásadnú rolu my všetci – štát, samosprávy, ale aj súkromný sektor. Vzájomná spolupráca a koordinácia je kľúčom k tomu, aby sme dokázali našim obyvateľom zabezpečiť bezpečné, zdravé a prosperujúce prostredie, v ktorom môžu žiť a pracovať. Som hrdý, že naša župa je v tejto oblasti aktívna,“ povedal bratislavský župan Juraj Droba.

Medzi najväčšie úspechy BSK v oblasti adaptácie patrí adaptačná stratégia, ktorá analyzuje zraniteľnosť každej obce a mesta v kraji a zároveň stanovuje možné riešenia. V kombinácií s Katalógom adaptačných opatrení tvorí metodickú bázu pre samosprávy nielen na území BSK.

Veľmi dôležité je však financovanie adaptačných opatrení. Od roku 2018 prostredníctvom Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy kontinuálne župa podporuje projekty na posilnenie zelenej a modrej infraštruktúry v obciach a mestách. Pritom nezabúda ani na vzdelávanie. BSK zrenovoval chátrajúci kaštieľ v Čunove a premenil ho na fungujúce ekocentrum, ktorého ambíciou je byť  centrom výmeny poznatkov a nových trendov v oblasti adaptácie, ale aj mitigácie.

Výzvou v Bratislavskom kraji je vysoká koncentrácia verejných budov s modernizačným dlhom. V súvislosti s tým sa BSK pustili do hĺbkovej obnovy svojich objektov, primárne stredných škôl, aby sa priblížil novým normám v oblasti energetickej efektívnosti a využívaní obnoviteľných zdrojov energie. Tému mitigácie tu prepája aj s adaptáciou vo forme zavádzania vodozádržných a zelených opatrení a vytvára tak unikátne odolné zóny napríklad v MČ Ružinov a Petržalka.

„V rámci zásad posilnenia adaptácie na zmenu klímy plánujeme obnovu historických parkov v Stupave a Malinove. Sme si vedomí, že ide o jediné zelené plochy v husto urbanizovanom priestore. Našou ambíciu je zachovanie ich historickej hodnoty, ale v reakcii na súčasné klimatické problémy. Dnes je však dôležité zdôrazniť, že klimatická zmena nie je len problémom, ktorý musíme riešiť, ale aj príležitosťou. Príležitosťou na vytváranie modernejších, udržateľnejších miest, ktoré budú lepšie pripravené čeliť budúcim výzvam,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.