Náučný chodník Plavecký kras

9142
Výhľad z Plaveckého hradu na Záhorskú nížinu. oddelenie CR BSK

Prinášame vám piaty diel zo seriálu Náučné chodníky. Spoznávajte s nami skryté zákutia Bratislavského kraja.

Vedeli ste že Náučný chodník Plavecký kras je jedna z krajinársky najkrajších malokarpatských trás?

Náučný chodník Plavecký kras má dĺžku cca 10 km, jeho prechod zaberie  4-5 hodín, prekonáte prevýšenie 400 m, môžeme ho označiť ako stredne náročnú trasu.

Trasa Náučného chodníka Plavecký kras: Obec Plavecký Mikuláš – vstup do Mokrej doliny pod Kršlenicou – voľne prístupná jaskyňa Deravá skala – Pálffyovský poľovnícky zámoček Mon Repos –  Amonova lúka – krasové jamy v blízkosti Amonovej lúky – vrchol Báborskej a pekné výhľady na Záhorskú nížinu – Pohanská (Keltské oppidum) –  Plavecký hrad – Plavecké Podhradie – Pod lipou (koniec chodníka).

Náučný chodník sa dá absolvovať z obidvoch strán, ale odporúčame začať v obci Plavecký Mikuláš. Na okraji obce začneme stúpať hore dolinou, kde po chvíli vstúpime  do Mokrej doliny pod Kršlenicou.

Kostol sv. Floriána, Plavecký Mikuláš, oddelenie CR BSK

Po niekoľkých kilometroch si môžete pozrieť voľne prístupnú jaskyňu Deravá skala (významná archeologická lokalita). Našli sa v nej paleontologické, archeologické a antropologické predmety. Bola osídlená od paleolitu po stredoveké obdobie. Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná, z cesty na dne Mokrej doliny k nej vedie krátky strmý chodník.

Voľne prístupná jaskyňa Deravá skala, oddelenie CR BSK
Turistický smerovník, oddelenie CR BSK

Od jaskyne pokračujeme po asfaltovej ceste hore dolinou, na križovatke ciest odbočíme doľava a stúpame k bývalému pálffyovskému poľovníckemu zámočku Mon Repos. Neďaleko kaštieľa sa nachádza studnička s pitnou vodou.

Palffyovský poľovnícky zámoček Mon Repos, oddelenie CR BSK

Od Mon Reposu pokračujte krátkym úsekom po lesnom chodníku, kde sa neskôr napojíte na asfaltovú cestu, ktorú opäť po pár sto metroch opustíme a pokračujeme po lesnom chodníku až na Amonovu lúku. Na okraji Amonovej lúky sa nachádza studnička s pitnou vodou a drevený prístrešok, kde je možnosť aj núdzového prespania a opekania.

Amonova lúka, oddelenie CR BSK
Amonova lúka – prístrešok, oddelenie CR BSK

Asi po tristo metroch na ľavej strane chodníka si môžete pozrieť Krasové jamy, ich popis nájdete na informačnej tabuli.

Krasové jamy v blízkosti Amonovej lúky, oddelenie CR BSK

Po kilometri prídeme na lúku na vrchole kopca Báborská, odkiaľ sú krásne výhľady na Záhorskú nížinu a časť Malých Karpát.

Cestou z Amonovej lúky na vrchol Báborskej, oddelenie CR BSK
Výhľad z Báborskej na Záhorskú nížinu, v popredí Plavecké Podhradie, oddelenie CR BSK

Na vrcholovej plošine Pohanskej (495 m n. m.) sa nachádzajú zvyšky rozsiahleho opevneného keltského hradiska – Keltské Oppidum, sídliska zo staršej doby bronzovej i z rímskeho obdobia so zreteľnými obrannými valmi, ale aj 90 m dlhou Pohanskou jaskyňou.

Keltské hradisko, Pohanská, oddelenie CR BSK
Pohľad na Pohanskú z južnej strany, oddelenie CR BSK

Pokračujeme po úbočí Pohanskej, až prídeme na križovatku, kde odbočíme doprava a stúpame smerom k bráne Plaveckého hradu.

Plavecký hrad v Plaveckom Podhradí, oddelenie CR BSK

Z Plaveckého hradu príjemnou lesnou cestou zídeme do obce Plavecké Podhradie – Pod Lipou, kde sa náučný chodník končí.

Plavecké Podhradie – Pod lipou – koniec trasy NCH, oddelenie CR BSK

Tipy a inšpirácie na ďalšie vychádzky po Bratislavskom regióne nájdete na našom webe v sekcii Náučné chodníky alebo Tematické cesty.