Nazrite do života klientov zariadenia sociálnych služieb MEREMA

2857
Klienti zariadenia majú vášeň pre petanque a zúčastňujú sa aj turnajov
Klienti zariadenia majú vášeň pre petanque a zúčastňujú sa aj turnajov

Obyvatelia župného Domova sociálnych služieb a zariadenia podporovaného bývania MEREMA sú napriek zdravotným ťažkostiam plní pozitívnej energie. Nazrite do ich života!

Bratislavský samosprávny kraj je zriaďovateľom 14 zariadení sociálnych služieb. Jedným z nich je aj Domov sociálnych služieb a zariadenie podporovaného bývania MEREMA v Modre. Má dve pôsobiská Modra – Harmónia a Modra – Kráľová, kde je spolu 50 klientov. Klienti zariadenia podporovaného bývania sú veľmi šikovní, majú svoje zamestnanie, chodia pravidelne do práce. Klienti na detašovanom pracovisku v Modre – Kráľová majú ťažké, viacnásobné zdravotné postihnutie, napriek tomu niektorí radi maľujú, iní radi počúvajú hudbu a trávia čas vonku na terase.   

Nazrite spolu s nami do života “meremákov”:

Pôvodne bol ich domovom Svätý Jur, odkiaľ sa pred vyše dvadsiatimi rokmi presťahovali práve do Modry. Začiatky neboli jednoduché, najmä čo sa týka prispôsobenia sa novému prostrediu a reakciám okolia a komunity. Krok po kroku to zvládli a v súčasnosti ich verejnosť vníma veľmi dobre. Veľkou mierou tomu pomohli aj ich aktivity v keramickej a drotárskej dielni, pri výrobe mydiel, športových kultúrnych podujatiach, pri organizácii každoročného plesu, či pri petangových turnajoch.

Čo sa týka športu, na konte majú viaceré ocenenia. Napríklad vo floorhokeji sa na špeciálnych olympiádach v Nagane umiestnili na druhom mieste na svete. Úspechov však majú viac, keďže pochodili celý svet. Takisto založili petangový klub La Boule Modra, ktorý sa v roku 2018 stal klubovým majstrom Slovenska v petangu a zúčastnili sa aj na EuroCupe v Ženeve na základom kole. Aj vďaka petangu, ako aj s ním spojeného cestovania na turnaje, sa stretávajú  a spoznávajú nových ľudí, ktorí ich viac prijímajú ako petangových parťákov a nevnímajú medzi sebou rozdielnosť.