Ochutnali ste už sološnické krúpky? Prezradíme vám nielen z čoho sa vyrábajú, ale aj recept

462
Ochutnali ste už sološnické krúpky? Prezradíme vám nielen z čoho sa vyrábajú, ale aj recept
Ochutnali ste už sološnické krúpky? Prezradíme vám nielen z čoho sa vyrábajú, ale aj recept

Sološnica je slovenská obec. Nachádza sa v malackom okrese Bratislavského samosprávneho kraja. Od Bratislavy je vzdialená asi 53 km. V súčasnosti má 1 670 obyvateľov a rozlohu 37,77 km2. Nachádza sa tu základná a materská škola, zdravotné stredisko, lekáreň, viacero obchodov, ale i športový areál. Počiatky obce siahajú až do 14. storočia. V obci nájdete zopár historických pamiatok, ale najmä pokoj v malebnej okolitej prírode a pochutnať si môžete napríklad na sološnických krúpkoch.

Obec Sološnica sa v historických prameňoch prvý raz spomína v roku 1367. Patrila grófom zo Svätého Jura a z Pezinka, panstvu Plaveckého hradu Serédyovcom, Balassovcom, potom panstvu Plavec z Malaciek (ako majitelia sa vystriedali viaceré rodiny a ich pokolenia). Od 17. storočia prešla Sološnica s okolitými obcami a Plaveckým hradom do vlastníctva rodiny Pálfiovcov.

V obci návštevníci nájdu rímskokatolícky Kostol všetkých svätých postavený v barokovom štýle z roku 1699, v ktorom sa nachádzajú krypty. Prístupné však verejnosti nie sú. Kostol má zaujímavú osemuholníkovú vežu. Ide o národnú kultúrnu pamiatku. Na kalvárii sa zase nachádza kaplnka z roku 1773 a 10 malých kaplniek, v ktorých je krížová cesta. V katastri je aj viacero ďalších kaplniek a sakrálnych pamiatok. Za zmienku určite stojí píla s mlynom po Alexandrovi Nottnom. Rovnako je zapísaná ako technická pamiatka, hoci už neslúži svojmu účelu.

Pokiaľ ide o prírodu, Sološnica ponúka množstvo rôznych tipov na výlety. Nachádzajú sa tu dve rozhľadne. Jedna je na Roštúne (nazývaný aj Vápenná, 748 m. n. m.), čo je tretí najvyšší vrch v Malých Karpatoch. Turisticky vyhľadávaný je aj Petrklín (586,6 m. n. m.), hoci výstup naň je náročnejší. Aj tento vrch odmení turistov krásnym pohľadom z rozhľadne. Z obce sa dá prejsť peši alebo na bicykli do Dolian, obce z druhej strany Malých Karpát. Obce sa teda v rámci kraja spájajú aj takýmto spôsobom cez Karpaty. Do Sološnice sa dostanete veľmi jednoducho: autom, autobusom alebo na bicykli. Pekný výlet určite absolvujete, keď sa vydáte zo Sološnice smerom cez Roštún na Plavecký hrad. Výhodou polohy obce je aj to, že sa dajú robiť výlety nielen do hôr, ale aj po rovinke – cez borovicové lesy napr. do Studienky. Tento výlet je veľmi obľúbený a vyhľadávaný u cyklistov.

V obci to, samozrejme, žije aj gastronómiou a rôznymi podujatiami. Sološnické gazdinky podávajú k rezňom, ale nielen k nim, okrem „šmyklavého“ zemiakového šalátu aj sološnické krúpky. Je to príloha, ktorá sa pripravuje najprv sušením a potom dusením. Z múky a vajíčka sa urobí cesto, nastrúhajú sa krúpky a usušia sa v rúre. Takto sa dajú uskladniť na neskoršie alebo hneď pripraviť dusením, podobne ako ryža. Napriek tomu, že ide o jednoduchý recept, v minulosti ho nepripravovali v žiadnej susednej obci.

Obec bola známa aj pestovaním zemiakov (krumpolú). V nadväznosti na to obec pripravuje pravidelne v septembri Krumpolový deň, ktorého súčasťou je Súťaž v jedzení krumpolových puacek. Okrem Krumpolového dňa sa v obci organizuje Kvetinový jarmok a Vianočné trhy spojené so súťažou vo varení kapustnice a Vianočnou výstavou, ktorá je vždy na inú tému: Vianočný venček, Zleteli anjeli, Výstava Betlehemov, Výstava adventných kalendárov, Vianočný stromček a pod. Tento rok 24. júna bude v Sološnici 5. ročník umeleckého Festivalu na 4 sudoch. Toto podujatie ponúka návštevníkom veľa aktivít, zábavu a rôzne umelecké vystúpenia a jeho súčasťou býva premiéra divadelného predstavenia, pri ktorom divadelníci čerpajú z obecnej kroniky. Všetci návštevníci sú srdečne vítaní.