Pamätáme. Dnes uplynulo 78 rokov od oslobodenia tábora smrti v Osvienčime

2798
Múzeum holokaustu v Seredi.
Múzeum holokaustu v Seredi.

27. január je Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Vojaci Červenej armády našli presne pred 78 rokmi vo vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau takmer osem tisíc vyhladovaných a zúbožených ľudí. Dátum symbolicky odkazuje na 27. január 1945, keď jednotky sovietskej armády oslobodili nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz. 

Väzňami sa stali, pretože sa narodili do „nesprávnej“ rodiny. Nacisti do tábora zvážali Židov z celej Európy. Po príchode ich čakalo rozhodnutie, či budú žiť alebo zomrú ihneď. Pozerali sa na vraždenie svojich blízkych a ak ich vojaci zaradili do pracovných skupín, čakali ich neľudské podmienky, hlad, choroby, vyčerpanie. Tí, ktorí tábor prežili, mali nesmierne ťažký a traumatizujúci život aj na slobode. Niekoľko vtedy zachránených detí žije dodnes, sú to však už veľmi starí ľudia a zachovanie ich odkazu je našou povinnosťou.

„Učme sa z minulosti a chráňme našu budúcnosť. Bratislavská župa odovzdá odkaz obetí a preživších v dvoch významných projektoch – v seneckej synagóge a na Patrónke, ktorá bola kedysi koncentračným strediskom,“ uviedol župan Juraj Droba.

Počet obetí sa nikdy nedozvieme

Počet obetí v tomto koncentračnom tábore nie je možné vyčísliť, ale historici odhadujú, že toto desivé číslo mohlo byť okolo 1 a pol milióna.

Koncentračný tábor Auschwitz založili nacisti v roku 1940 a pôvodne slúžil na internáciu politických väzňov a vojnových zajatcov. Funkciu koncentračného tábora plnil počas celej svojej existencie, no nacisti z neho zároveň vytvorili najväčší vyhladzovací tábor. V plynových komorách tábora zavraždili aj tisíce Židov zo Slovenska. Vôbec prvý transport Židov zo Slovenska, s tisíckou židovských dievčat a mladých žien, ktorý bol vypravený z Popradu dňa 25. marca 1942, smeroval práve do Auschwitzu. V roku 1942 do tohto tábora vypravili z územia vtedajšieho Slovenska celkovo 19 transportov. Na jeseň 1944, po obnovení deportácií Židov zo Slovenska sem smerovali ďalšie transporty. V Auschwitzi zahynuli aj tisíce Židov deportovaných v roku 1944 z častí dnešného južného a východného Slovenska, ktoré v rokoch 1938 – 1945 prináležali k Maďarsku.

Zdroj: holokaust.sk