DRUMFEST SLOVAKIA patrí už k zavedeným festivalom na Slovensku. Počas uplynulých ročníkov priniesol do Pezinka svetovú bubenícku špičku. Publiku sa predstavili také osobnosti ako Benny Greb (Nemecko), Anika Nilles (Nemecko), Dan Mayo (Izrael), Virgil Donati (Austrália), Eric Moore (USA), Adam Markó (Maďarsko), domáci Martin Valihora, David Hodek, z Čiech Miloš Meier, Dali Mraz a mnohí ďalší. Nebude to inak ani tento rok.
V Dome kultúry v Pezinku sa 13. apríla 2024 uskutoční už šiesty ročník festivalu DRUMFEST SLOVAKIA. Podujatie pripravuje občianske združenie P.R.D. (Pezinské rozprávkové divadlo) v spolupráci s Mestom Pezinok, Revia – Malokarpatská komunitná nadácia a ďalšími partnermi. O festivale sme sa porozprávali s autorom projektu – bubeníkom kapely Feelme Pettrom Bittnerom.
Čo ste pripravili pre divákov tento rok?
Pre návštevníkov festivalu je opäť prichystaný bohatý program, pozostávajúci z vystúpenia top svetových a domácich bubeníkov, zaujímavé workshopy či výstava bubnov a činelov s možnosťou vyskúšania nástrojov. Po tretíkrát sa uskutoční prehliadka hry mladých hráčov do 15 rokov pod názvom DRUM KIDS. Prostredníctvom videí na facebookovej stránke DRUMFEST SLOVAKIA sa môžu odprezentovať nové domáce bubenícke talenty. K festivalu neodmysliteľne patrí aj minúta potlesku – hold bubeníckej legende, ktorá už nie je medzi nami. Tento rok to bude spomienka na Aarona Spearsa.
Ktoré vystúpenie bude hlavným ťahákom?
Hlavnou hviezdou festivalu je fantastický hráč na bicie nástroje Gergo Borlai. Gergo je profesionálny bubeník, skladateľ a producent pôvodom z Maďarska pôsobiaci v Los Angeles a Barcelone. S bicími začal ako trojročný a v 15 rokoch sa z neho stal profesionálny bubeník, ktorý hrával s najúspešnejšími maďarskými umelcami. Gergo Borlai sa podieľal na viac ako 500 albumoch (ako bubeník/skladateľ/producent), trikrát vyhral cenu Drummer of the Year Awards, dvakrát Gold Record Awards, Golden Drumstick Prize a Fonogram’s Jazz Album of the Year 2021. Gergo sa tiež umiestnil na 3. mieste Modern Drummer’s Poll v kategórii Best all around drummer in 2019, hneď za bubeníckymi legendami Vinnie Colaiuta a Steve Smith. V roku 2020 bol Gergo nominovaný na Grammy Award v dvoch kategóriách s jeho sólovým albumom The Missing Song. V roku 2021 uviedla najstaršia svetová bubenícka spoločnosť Gretsch na trh jeho vlastný podpisový bubon. Gergo sa okrem hrania v množstve hudobných projektov stal clinician/educator bubeníkom, ktorý svoje umenie prezentuje po celom svete.
Príde aj ďalšia hviezda…
Vo veľkej sále domu kultúry predvedie svoju performance švédsky bubeník a perkusionista Adam Janzi. Rokmi sa mu podarilo vytvoriť si svoj vlastný štýl, ktorý sa vyznačuje naturálnym a progresívnym prístupom k hraniu. V súčasnosti je bubeníkom dánsko-švédskej progresívnej metalovej skupiny VOLA, s ktorou koncertuje po celom svete. Bubnuje aj v švédskej popovej kapele DOTTER. Je prítomný aj vo svete videohier, nabubnoval úspešný soundtrack Metal: Hellsinger, ktorý okrem iného zahŕňa umelcov ako Serj Tankian zo System Of A Down. Okrem svojich aktivít ako hudobník, session bubeník a online učiteľ bubnov.
Vystúpia aj domáci umelci?
Festival dáva priestor aj najvýraznejším domácim talentom. Jedným z nich je aj mladý 20-ročný slovensko-taliansky hudobník, skladateľ a hráč na bicie nástroje Mattia Muller. Detstvo prežil striedavo v Taliansku a na Slovensku. Ako deväťročný začal navštevovať špecializovanú školu – l’Accademia Musicale Italiana di Monza, kde dostal skvelého učiteľa Andrea Quattrini, jedného z popredných bubeníkov talianskej jazzovej scény. Neskôr sa stal žiakom bratislavského konzervatória, kde študoval melodické bicie nástroje u jedného z najuznávanejších hráčov na marimbu v Európe – prof. Petra Kosorína (vedúci sekcie bicích nástrojov v SF). Mattia bol úspešným študentom školy (v marci roku 2019 vyhral celoslovenskú medzikonzervatoriálnu súťaž hráčov na bicie nástroje v oboch kategóriách: bicia súprava i melodické bicie nástroje a stal sa tak absolútnym víťazom. V roku 2021 bol prijatý na prestížnu školu Berklee College of Music v Bostone na plné štipendium, kde ho momentálne učí svetový unikát Francisco Mela (dlhodobo pôsobil a spolupracuje s osobnosťami ako John Scofield, John Patitucci a mnohými ďalšími).
Ďalším účinkujúcim je jeden z najvýraznejších bubeníkov súčasnej československej hudobnej scény – Dušan Černák. Je známy svojím nezameniteľným herným prejavom, všestrannosťou a kreativitou. Dušan je tiež skúsený, kreatívny a osobitý pedagóg. Okrem vedenia workshopov v súčasnosti vyučuje hru na bicie nástroje na Medzinárodnom konzervatóriu v Prahe a podieľa sa na výukovej online platforme Drumtrainer.app. Môžete sa tešiť na workshop s témami: ako na playalongy, rudimenty a ich kreatívna aplikácia, kreatívna výstavba breakov.
Súčasťou programu 6. ročníka DRUMFEST SLOVAKIA bude aj workshop.
Bude to workshop hry na elektronickú súpravu bicích nástrojov. Prostredníctvom praktických ukážok na súprave GEWA E-Drum sa záujemcovia budú môcť dozvedieť všetko podstatné o možnostiach hry na elektronické bicie.
Užijú si festival aj návštevníci, ktorí nehrajú na bicie?
Určite áno. Festival je určený nielen pre bubeníkov, ale pre všetkých ľudí, ktorí majú radi kvalitnú hudbu a rytmus. Som rád, že sa vytvorila veľká festivalová rodina, do ktorej s radosťou prijmeme ďalších milovníkov bicích nástrojov.