Prvá škola, na ktorej sa učilo v slovenčine, vznikla v Starom Meste

1086

Vznik 1. Československej republiky v roku 1918 znamenal veľa aj pre slovenské školstvo – bol jeho začiatkom. Prvá škola, na ktorej sa začalo vyučovať v slovenčine, vznikla v Bratislave, v dnešnom Starom Meste na Karpatskej ulici. Tento dôležitý okamih bude odteraz pripomínať aj pamätná tabuľa s citátom prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Umiestnenie tabule iniciovala mestská časť Staré Mesto.

Dnes v budove na Karpatskej ulici sídli vynikajúca Špeciálna základná škola s materskou školou a zaujímavosťou je, že prvé triedy pre deti so špeciálnymi potrebami tu vznikli takmer vzápätí po založení školy v 20. rokoch 20. storočia. Základná škola na Karpatskej patrí pod Ministerstvo vnútra SR, no už od 1. januára 2022 prechádza pod správu ministerstva školstva.

Chcela by som poďakovať všetkým, ktorí sa na umiestnení pamätnej tabule podieľali, že ste nám dali do ruky ďalšiu vyučovaciu pomôcku, vďaka ktorej budeme môcť našim deťom vysvetliť, kto bol T. G. Masaryk a aká dôležitá je slovenčina,“ povedala riaditeľka školy Ľubica Jägrová na slávnostnom akte, ktorého sa zúčastnil štátny tajomník ministerstva vnútra Ján Lazar, starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová a veľvyslanec Českej republiky v Bratislave Tomáš Tuhý. „Som rád, že odteraz každý, kto pôjde okolo tejto školy, bude vedieť, že práve tu sú korene slovenského školstva,“ povedal.

Zdroj: Staré Mesto-srdce Bratislavy; Foto: Barbora Jančárová