Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989. Témou druhej série podcastu sú deti a mladí ľudia za železnou oponou.
V 80. rokoch 20. storočia emigrovalo z Československa mnoho Slovákov, ktorí chceli zažiť lepší život a šťastie v Amerike. Jednými z nich bola aj rodina Patrície Juraškovej. So svojimi rodičmi a súrodencami emigrovala do USA v roku 1986, kde žila šesť rokov. Aký bol život za veľkou mlákou, čo všetko ako dieťa musela Patrícia prežívať, čo rodinu primälo vrátiť sa späť a aký bol návrat do Československa v roku 1992 odhalí ďalšia časť podcastu Bratislavského kraja v rámci blížiaceho sa podujatia Víkend zatvorených hraníc.
Tohtoročnou témou sú deti a mladí ľudia za železnou oponou. Preto si nenechajte ujsť nové pohľady a príbehy ľudí, ktorí si zažili dopad bolševickej propagandy na vlastnej koži.
Podujatie Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční 10. novembra v KD – Kino Malacky a 11. novembra 2023 pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi.
V predchádzajúcej časti podcastu Stoj , kto tam?! sa moderátor Juraj Bača rozprával s historikom Petrom Miklem. Hostkou druhéhodielu je Patrícia Jurašková, ktorá ako malé dieťa so svojou rodinou v roku 1986 opustila Československo. Dôvodom emigrácie do USA bolo ich náboženské presvedčenie a niekoľkoročné vyhrážky, ktoré im chodili do poštovej schránky. Po páde železnej opony sa v roku 1992 vrátili späť do slobodného Československa. Ako tieto veľké zmeny prežíva malé dieťa a s čím všetkým sa musí neskôr vysporiadať sa dozviete v tejto časti. Moderuje opäť Juraj Bača.