Víkend zatvorených hraníc prinesie strhujúce príbehy ľudí túžiacich po slobode. Ako prežívali deti a mladí ľudia časy za železnou oponou

1515

Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi si pripomenieme dôležitý moment našich moderných dejín. Už po ôsmykrát sa symbolicky uzatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Chceme spoločne oceniť hodnotu slobody a vzdať úctu tým, ktorých túžba po nej stála to najcennejšie – ľudský život. 

Podujatie sa skutoční 10. – 11. novembra 2023

Víkend zatvorených hraníc sa prvýkrát uskutoční v regióne Záhoria. V piatok 10. novembra v Malackách uvedieme pre stredné školy a verejnosť divadelné predstavenie Krídlo, ktoré vyrozpráva skutočný príbeh Josefa Hlavatého a jeho trojročného syna Davida. Obom sa neďaleko Malaciek podarilo utiecť cez železnú oponu podomácky vyrobeným rogalom. Po predstavení sa uskutoční diskusia s historikom ÚPN Petrom Miklem a účinkujúcimi.    

Sobota 11. novembra sa bude odohrávať pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi. Návštevníci sa k cyklomostu budú môcť prepraviť zážitkovým autobusom Železná opona, na ktorý je potrebné sa vopred prihlásiť. Cestou sa stanú svedkami príbehu o tom, ako sa deti a mladí ľudia pred rokom 1989 nevedomky stávali súčasťou represívneho režimu na hraniciach.

Prihlásiť sa na cestu zážitkovým autobusom môžete tu.

Na brannom cvičení si návštevníci vyskúšajú, čo všetko musel ovládať „uvedomelý“ občan ČSSR. Na „cestičke pohraničníkov“ v Devínskej Novej Vsi im historik Peter Mikle priblíži príbehy útekov cez železnú oponu. Pripravená je aj nová geokešingová hra Iron Curtain, kde sa hráči virtuálne ocitnú v totalitnom režime, ktorý neskončil. Špeciálne pre deti je pripravený zážitkový program o opone, ktorá nepatrila do divadla.

Program na pódiu bude patriť nezabudnuteľným skladbám Nežnej revolúcie v podaní Andrey Bučko a Dominiky Kavaschovej. Ako zasiahla železná opona do životov detí a mladých ľudí porozpráva historik Peter Mikle. Herci Divadla ASTORKA Korzo´90 prednesú autentické príbehy ľudí, ktorí túžili po slobode. Program spestrí aj jedinečný príbeh lásky slovenskej colníčky a rakúskeho colníka, ktorých spojila Nežná revolúcia v roku 1989.

Záver podujatia bude patriť pietnej spomienke a kladeniu sviečok k Pamätníku obetí železnej opony

Víkend zatvorených hraníc organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, Krajskou organizáciou cestovného ruchu, OZ v Lepších časoch a Mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves. Podujatie je súčasťou Festivalu slobody.