Stoj, kto tam?! Vypočujte si piaty podcast o neslobode

1458
Josef Hlavatý a moderátor Juraj Bača
Josef Hlavatý a moderátor Juraj Bača

Pozývame vás vrátiť sa do minulosti a pripomenúť si, akú hodnotu má sloboda. Piata časť má názov „O tom je predsa život. Nemôžeme všetci myslieť rovnako. To by sme nikam neprišli.“ 

Železná opona tiahnuca sa od Barentsovho mora až k Bosporu delila Európu približne 40 rokov na východný socialistický blok a západný slobodný, demokratický blok. Pozývame vás spoznávať železnú oponu ako prvok totalitného režimu, ktorý zasiahol do každodenného života obyvateľov Československa v rokoch 1948 – 1989.

V júli 1988 o tretej ráno vyštartovalo z opusteného miesta pri slovenskej ceste smerom na Malacky rogalo. Sedel v ňom 24-ročný Josef Hlavatý, ktorý sa chystal utiecť z komunistického Československa. A nebol sám. Na chrbte mal priviazaného trojročného syna Davida. Jeho manželka s druhým synom v rovnakom čase emigrovali počas dovolenky v Juhoslávii. Všetci sa napokon šťastne zvítali v Rakúsku. Útek Josefa Hlavatého sa našťastie skončil úspešne, čo však nemôžeme povedať o stovkách obetí železnej opony v bývalom Československu. V záverečnom diely podcastu Stoj, kto tam?! si vypočujete jeho napínavý životný príbeh. 

VYPOČUJTE SI PODCASTY NA SPOTIFY

Prvým hosťom bol Peter Mikle z Ústavu pamäti národa, ako druhá porozprávala svoj príbeh Júlia Ševčíková, tretia bola Emília Pastvová, bývalá politická väzenkyňa, ktorá dlhé roky pracovala v Ústave pamäti národa ako dokumentaristka. Štvrtá rozprávala Zuzana Mistríková, jedna z výrazných postáv revolučného študentského hnutia v novembri 1989 a posledným je Josef Hlavatý, ktorý v roku 1988 spolu so svojím trojročným synom emigroval do Rakúska podomácky vyrobeným rogalom.

Podcast je súčasťou podujatia Víkend zatvorených hraníc, ktorý sa uskutočnil 12. – 13. novembra 2022 na viacerých miestach v Bratislave. Toto je KANÁL, kde budú postupne pribúdať všetky podcasty. Sledovať ich môžete aj na našom YouTube.

Foto: J. Hlavatý