Tip na výlet: Z Baby na Zochovu chatu

6092

Po ceste z Pezinskej Baby na Zochovu chatu uvidíte Huncokársky cintorín, pumptrack, hvezdáreň a samozrejme veľký kus krásnej prírody. A ak budete vládať, tak ešte väčší kus z rozhľadne Veľká Homoľa.

Tento výlet vám potrvá asi štyri hodiny a v nohách budete mať takmer 15 kilometrov s prevýšením 550 metrov. Prestávky odporúčame na Skalnatej, Čermákovej lúke a pri rozhľadni. Výlet je stredne náročný a časť trasy prechádza po hlavnom hrebeni Malých Karpát. Trasu sme pre vás podrobne popísali a doplnili fotografiami, na záver nájdete aj mapu. Šťastnú cestu!

Popis trasy: Pezinská Baba – Čmelok – Skalnatá – Čermáková lúka – rozhľadňa Veľká homola – Zochova chata:

  • Na štart nášho výletu, do rekreačnej oblasti Pezinská Baba sa vieme pohodlne nechať doviesť autobusom spoločnosti ARRIVA.
  • Na Pezinskej Babe pred začiatkom výletu je možnosť ešte občerstvenie buď v motoreste pri hlavnej ceste, alebo v neďalekom penzióne Korenný vrch.  Z parkoviska sa pustíme po červenej turistickej značke – Štefánikovej magistrále smerom k hlavnej ceste a prekrižujeme ju. Začneme pomaly stúpať na kopec Čmelok, kde na vrchole kopca je umiestnený vojenský navádzač na letisko Kuchyňa. Od neho začneme klesať do sedla Javorina a opäť budeme trošku strmšie stúpať na úbočie Čertovho kopca, kde prekonáme aj najvyšší bod našej trasy a sú odtiaľto pekné výhľady. Odtiaľ je už kúsok na ďalší 700 m kopec – Skalnatú, odkiaľ sú naozaj prekrásne výhľady na Malé Karpaty. Prudším zostupom a kúsok po jemne vlnitom chodníku prídeme na Čermákovú lúku.
  • Čermáková lúka je známa a dosť frekventovaná lúka, s pamätníkom, studničkou a malým prístreškom. Je tu aj možnosť opekania, je to vhodné miesto na oddych a piknik. Zároveň sa tu križujú viaceré turistické a cykloturistické trasy na rôzne smery. Tu opustíme červenú turistickú značku a ďalej budeme pokračovať po zelenej turistickej značke, ktorá nás privedie až ku rozhľadni Alexandra Filípka na Veľkej homoli.
  • Po ceste sa nám otvoria aj obmedzené výhľady na východnú časť Malých Karpát, prejdeme okolo budovy Vápenka, a začneme stúpať k rozhľadni Alexandra Filípka na Veľkej homoli. Z rozhľadne je nádherný kruhový výhľad na veľkú čad Malých Karpát, je odtiaľto aj vidieť východisko nášho výletu – Pezinská Baba. Pri rozhľadni je aj turistický prístrešok s ohniskom, kde sa dá posedieť a občerstviť. 
  • Od rozhľadne na Veľkej homoli už budeme len klesať po bývalej lyžiarskej zjazdovke, ktorá je už teraz úplne zarastená, až na Zochovu chatu, kde nás povedie červená turistická značka.  Chodník klesá najprv strmšie, no neskôr je to už celkom príjemné klesanie. V spodnej časti klesania po pravej strane budeme prechádzať popri areáli hvezdárne a neskôr aj okolo Tisových skál. Tesne pred Zochovou chatou budeme míňať aj menšiu zjazdovku s lyžiarskou chatou a pri potoku aj  vodnú nádrž, ktorá v lete slúži aj ako prírodné kúpalisko.
  • Od vodnej nádrže vykráčame po pár schodoch na parkovisko na Zochovej chate. Tu je možnosť ubytovania v hoteli Zochova chata, občerstvenia vo Furmanskej krčme, neďaleko je aj asfaltový pumptrack pre bicykle, kolobežky či korčule. V okolí je viacero i penziónov, ale aj zaujímavý huncokársky náučný chodník.
  • Na zástavke autobusu na Zochovej chate trasa výletu končí.

Virtuálna mapa výletu: http://www.cykloserver.cz/f/1104279517/

Pezinská Baba, zjazdovka
Pezinská Baba, zjazdovka
Pezinská Baba, penzión
Pezinská Baba, penzión
Stúpanie za hlavnou cestou - Pezinská Baba
Stúpanie za hlavnou cestou – Pezinská Baba
Výhľady spod kopca Čmelok
Výhľady spod kopca Čmelok
Čmelok - vojenský radar
Čmelok – vojenský radar
Čmelok - výhľady na Alpy - Schneeberg
Čmelok – výhľady na Alpy – Schneeberg
Javorina - sedlo
Javorina – sedlo
Výhľady z Čertovho kopca
Výhľady z Čertovho kopca
Skalnatá - výhľad
Skalnatá – výhľad
Čermákova lúka - pamätník
Čermákova lúka – pamätník
Čermákova lúka
Čermákova lúka, výhľad od pamätníka
Čermákova lúka - studnička
Čermákova lúka – studnička
Výhľady cestou k Vápenke
Výhľady cestou k Vápenke
Zbojnícke - križovatka trás
Zbojnícke – križovatka trás
Výhľady pred Vápenkou
Výhľady pred Vápenkou
Vápenka
Vápenka
Rozhľadňa Veľká Homoľa
Rozhľadňa Veľká Homoľa
Výhľad z rozhľadne Veľká Homoľa
Výhľad z rozhľadne Veľká Homoľa
Výhľad z rozhľadne Veľká Homoľa
Výhľad z rozhľadne Veľká Homoľa
Hvezdáreň nad Zochovou chatou
Hvezdáreň nad Zochovou chatou
Zjazdovka na Zochovej chate
Zjazdovka na Zochovej chate
Prírodné kúpalisko na Zochovej chate
Prírodné kúpalisko na Zochovej chate
Pumptrack na Zochovej chate
Pumptrack na Zochovej chate
Huncokári - info tabuľa
Huncokári – info tabuľa
Honcokári - kaplnka
Honcokári – kaplnka
Huncokársky cintorín
Huncokársky cintorín