Víkend zatvorených hraníc pokračuje: Dobovým autobusom pozdĺž železnej opony

1829

Desiatky pasažierov sa dnes odviezli dobovým autobusom, ktorý kedysi premával na trase linky 29 do Devínskej Novej Vsi. Nástupnou zastávkou bol Most SNP, odkiaľ sa cestujúci previezli s obdržanými výložkami na zastávku Novoveská.

Cestu sprevádzal výklad Petra Mikleho, pracovníka Archívu Ústavu pamäti národa, ktorý okrem opisu trasy, ktorou autobus prechádzal, približoval zachovalé stopy bývalej železnej opony a pohraničnej stráže. Vďaka nemu sme si mohli uvedomiť, kde kedysi začínalo tzv. hraničné pásmo, na ktorom končila sloboda. Už od dnešnej zastávky Riviéra bol totiž vstup do chránenej hraničnej zóny v niektorých rokoch prísne kontrolovaný, neskôr sa posunul bližšie k rieke Morava.

Pozrite si celý program Víkendu zatvorených hraníc

Cestujúci sa oboznámili z konkrétnymi technickými opatreniami stráženia československej hranice, ktoré sa vyvíjali v čase – cez viacpásmové hranice so smrteľným elektrickým prúdom, cez desivo vycvičené pohraničné psy až po zľahčenie stráženia s elektrinou len na signalizovanie narušenia línie pohraničným rotám. Z okien autobusu sme videli aj zachovalú budovu pohraničnej stráže Devín s cvičiskom pre psov aj samotných pohraničníkov, okolo ktorej mnohí dennodenne chodíme a ani nevieme, čo skrýva.

Po vystúpení z autobusu zažili návštevníci autentický proces hraničnej legitimácie. Každý sa musel preukázať svojim občianskym preukazom. Tí, ktorí sa javili ako narušitelia hranice, boli odvedení do budovy pohraničnej stráže dobovo odetými pohraničníkmi. Väčšina z nás však pokojne pokračovala k Cyklomostu Slobody, kde Peter Mikle nadviazal na svoj skvelý historický výklad.

Vďaka novým informačným tabuliam a veľkoformátovým dobovým fotografiám, Pamätníku obetiam železnej opony a makete signálnej steny sme ešte viac precítili históriu tohto miesta. Vypočuli sme si viaceré ľudské osudy, ktorým sa podarilo utiecť za slobodou, ale aj tie, ktoré na hranici skončili. Práve v týchto miestach bola železná opona tak blízko hraníc, že sa cez ňu pokúšala utiecť väčšina ľudí túžiacich po slobode.

Autobus dnes vo viacerých výjazdoch odviezol viac ako 150 cestujúcich. Doma sme si ohriali chladné ruky a odložili si opečiatkované výložky. Ako dobre, že môžu ostať už len záložkami v knihách.

Pár záberov z predstavenia v Divadle Astorka „Smutná ranná modlitbička“:

Pozrite si celé fotoalbumy z prehliadky a predstavenia.