Víkend zatvorených hraníc. Uctite si s nami obete Železnej opony

3078

Po ročnej pauze vám budeme opäť vydávať výjazdné doložky a spoločne si uctíme obete komunistického režimu v bývalom Československu. Počas troch dní sme pripravili viacero podujatí a v nedeľu sa stretneme tradične pri župnom Cyklomoste Slobody v Devínskej Novej Vsi. V miestach, ktoré nás delili od Západu.

Už po šiesty raz sa symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Podujatia sme pripravili na viacerých miestach v Bratislave od 12. do 14. novembra 2021, súčasťou bude aj prehliadka Železnej opony dobovým autobusom či pietna spomienka pod Cyklomostom Slobody.

„Víkendom zatvorených hraníc si chceme pripomenúť totalitnú atmosféru na hraniciach a spomenúť na obete Železnej opony, ktorých cesta za slobodou stála to najcennejšie – život. Unikátnosť bývalej štátnej hranice medzi Slovenskom a Rakúskom využijeme na aktivity, ktoré širokej verejnosti prinesú informácie o Železnej opone. Tá nebola len deliacou čiarou dvoch kultúr – východu a západu, ale aj fyzickou prekážkou slobody,“ priblížil bratislavský župan Juraj Droba

Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves.

Pozrite si MAPU ŽELEZNEJ OPONY

Podujatia v rámci Víkendu zatvorených hraníc budú na viacerých miestach v Bratislave:

Piatok 12. novembra o 9:30 hodine – Devínska Nová Ves, Istracentrum, Hradištná 43

Vzdelávací workshop pre učiteľov: Ohraničená sloboda. Verejný priestor ako nástroj pre vyučovanie pádu komunistickej moci. 

Workshop je zameraný na problematiku vyučovania témy železnej opony, jej pádu a vplyvu na československú spoločnosť. Účastníci sa napr. oboznámia s rôznymi aktivizačnými vyučovacími metódami a získajú metodické materiály.

Sobota 13. novembra, 11:00, 13:00, 15:00 hodina – Terminál pod Mostom SNP – Devínska Nová Ves

Prehliadka Železnej opony dobovým autobusom

Návštevníci sa ocitnú v autentickej atmosfére známej linky č. 29, ktorá premávala pred rokom 1989 z Bratislavy pozdĺž prísne stráženej hranice – Železnej opony. Komentovaná prehliadka bude obohatená o kuriózne úteky cez železnú oponu. Vstup do naplnenia kapacity autobusu (miesta na sedenie).

Podujatie bude v režime KOMPLETNE ZAOČKOVANÍ.

Sobota 13. novembra o 19:00 hodine A2 – Nové župné divadlo, Mickiewiczova 2 Bratislava

Smutná ranná modlitbička

Juraj Nvota a herci divadla Astorka Korzo΄90 predvedú zmes slova a hudby, veršov a populárnych melódií z pera popredných „budovateľov svetlých zajtrajškov“ popretkávaných čítaním z listov „zradcov socialistickej vlasti“. Po predstavení sa uskutoční diskusia. Vstup do naplnenia kapacity sály.

Podujatie bude v režime KOMPLETNE ZAOČKOVANÍ.

Nedeľa 14. novembra, Devínska Nová Ves: 10:00 – 17:00 cez Cyklomost Slobody do Rakúska len s cestovnou doložkou

Spomienkové podujatie

Hranice sa symbolicky uzatvoria ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 17:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s „cestovnou doložkou“, ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť.

O 15:00 hodine sa pod Cyklomostom Slobody bude konať tlačová konferencia, ktorá priblíži Projekt Tematická cesta Železnej opony. Nasledovať bude sprievodný program. Odznejú napríklad skladby nežnej revolúcie v interpretácii študentov Konzervatória v Bratislave. Počas dňa sa môžu návštevníci zúčastniť aj zaujímavých prednášok. Na tému Bratislava v tieni železnej opony povie viac Peter Mikle z Ústavu pamäti národa. Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa zase pripomenie Systémové bezprávie na železnej opone. Súčasťou programu budú aj svedectvá emigrantov. 

Návštevníci sa môžu pristaviť aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom Slobody v Devínskej Novej Vsi, či pri nových dočasných informačných tabuliach, ktoré prinesú množstvo informácií o systéme prísne stráženej hranice v Československu pred rokom 1989. Uvidíte aj veľkoformátové dobové fotografie Železnej opony, ktoré sú nainštalované na koloch bývalej signálnej steny. Tieto aktivity sú súčasťou naďalej pokračujúcej spolupráce s Ústavom pamäti národa.

Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka na obete železnej opony. Začne sa o 17-tej hodine čítaním mien 42 zdokumentovaných obetí a súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku.

Pietna spomienka bude v režime OTP.

Nedeľný program doplní aj Múzeum colníctva a finančnej správy, otvorené bude v čase od 10:00 – 16:00 hod. „Návštevníci si pozrú expozíciu múzea zameraného na colnú a daňovú tematiku. Predstavíme im uniformy, výstroj a výzbroj finančnej stráže, uniformy a predmety každodennej potreby colníkov, budú mať možnosť vyskúšať si colnícku uniformu, plombovanie a pečiatkovanie na upomienkové karty, či CDV. Tí skôr narodení si zaspomínajú na prechody cez hranice v ČSSR prostredníctvom seriálu „Ve znamení Merkura“. Nebudú chýbať ani ukážky predmetov určených na pašovanie v období socializmu.“