Vinohradnícke mestečko, kde zastal čas. Pozývame vás do Šenkvíc

5081
Šenkvice, v popredí Kostol sv. Anny
Šenkvice, v popredí Kostol sv. Anny

Starobylá atmosféra a nekonečné vinice. Spoznajte obec v srdci Malokarpatska, Šenkvice.

Obec Šenkvice sa nachádza v doline Stoličného potoka. Okolie bolo osídlené už v neolite. Našli sa tu nálezy zo staršej doby bronzovej i z rímskych čias. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1256 v listine uhorského kráľa Bela IV. Po tatárskom vpáde a vyplienení Uhorska prichádzajú na územie nemeckí kolonisti. V druhej polovici 16. storočia je oblasť kolonizovaná Chorvátmi. Od roku 1647 patrila Pálffyovcom (Pezinské panstvo).

V obci sa nachádzajú viaceré pamätihodnosti. Jednou z nich je rímskokatolícky kostol svätej Anny z roku 1584, ktorý bol pôvodne gotický, neskôr ho prestavovali s renesančnými a barokovými úpravami. Hradobný systém okolo kostola s nárožnými baštami je postavený v renesančno-barokovom slohu. Ďalšími pamätihodnosťami sú socha svätého Urbana vo vinohradoch z roku 1723 (zreštaurovaná a slávnostne znovu odhalená v roku 2006), socha Najsvätejšej Trojice zo začiatku 20. storočia a socha svätého Jána Nepomuckého. Kaplnka na Hornom cintoríne (1888) je zasvätená Sedembolestnej Panne Márii.

Šenkvické a modranské vinice

Za vínom do Šenkvíc

Šenkvice majú veľký podiel na vzniku nových odrôd. A podľa počtu obyvateľov sú najväčšou vinohradníckou obcou pod Malými Karpatmi. V šenkvickej vinohradníckej a vinárskej výskumnej stanici vznikla najvýznamnejšia časť slovenských novošľachtencov. Vinohradníctvo a víno tu má dlhú tradíciu. Už v roku 1580 dosiahlo 83 majiteľov viníc úrodu vyše 65 000 litrov vína. V novodobej histórii vinohradníctva zohrali hlavnú úlohu najmä 2 faktory – vznik poľnohospodárskeho družstva a výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej. Vinič hroznorodý sa tu pestuje na cca 300 hektároch. Najpestovanejšou odrodou je Veltlínske zelené. Z muštových bielych odrôd sú to napr. Devín, Muškát moravský, Aurelius, Aromína. Z muštových odrôd modrých Nitra, Dunaj, André, Gamay, Merlot, Dornfelder, Domina.

Za vínom do Šenkvíc je názov podujatia, na ktorom vám šenkvickí vinári otvárajú svoje vinice a pivnice. Je to príležitosť spoznať začínajúce, malé, stredné aj veľké vinárstva Malokarpatského regiónu a nahliadnuť do priestorov vinárstiev, ktoré sú pre verejnosť počas roka neprístupné. 

Vinohradnícky náučný chodník

Prezrieť si na ňom môžete až 30 tradičných a novošľachtených odrôd viniča. Súčasťou náučného chodníka je aj ukážka vývoja systémov rezu a vedenie viniča. Celkovo je v 15 radoch vysadených 240 sadeníc. Nájdete ho na 10-árovom pozemku situovanom na severovýchod. Je vysadený na svahu s ílovitou ťažkou pôdou typickou pre túto lokalitu. V rámci budovania vinohradníckeho náučného chodníka bola zriadená aj špecializovaná meteostanica. Nájdete ju priamo vo vinici za Obecným domom v Šenkviciach. 

Prejsť sa môžete aj historickým náučným chodníkom

Oficiálny názov je síce „Prírodným dedičstvom obce Šenkvice“, ale tento náučný chodník je zameraný skôr historicky. Prevedie vás okolo významných pamiatok a vybehnúť si môžete aj na rozhľadňu Perla. Začína na Chorvátskej ulici pri Obecnej ľudovej škole a končí pri Cerovskom cintoríne. Je to príjemná nenáročná trasa s 9 informačnými panelmi a prejdete ju asi za hodinu.